A közösség egyetértése szerint, a január a tél legszomorúbb hónapja. Ilyenkor már nem világítanak a karácsonyi fények és a tavasz is még elérhetetlenül távolinak tűnik. Az emberek ekkor leghajlamosabbak arra, hogy belefásuljanak a monoton hétköznapokba és téli depresszióba essenek. Annak érdekében, hogy csökkentsük a téli borús hangulatot, hoztam néhány tippet, melynek segítségével könnyebben túlélhetjük a fagyos hónapokat.
1.) Vitaminok:
A sötét, ködös tél legnagyobb mumusa az, hogy mindenféle vitamint megvon tőlünk. A legnagyobb hatást a D-vitamin hiány válthatja ki az emberből, így azt a legfontosabb pótolni gyógyszeres vagy természetes úton. Érdemes patikában kapható vitaminokból betankolni, esetleg fokozottan figyelni a rendszeres gyümölcsfogyasztásra, de a legjobb az, ha mindezek mellett megpróbáljuk elcsípni azt a néhány napsütéses órát, amivel megajándékoz minket a téli időjárás.
2.) Közös játék:
A meleg ágyban történő sorozatnézés csábító tevékenység lehet, de nem szerencsés 3 hónapot csakis ezzel tölteni. Begubózás helyett olykor nyissunk a világ felé, hívjuk össze a családot és a barátokat, majd szervezzünk valami közös egész estés programot. Egy kis bűnös rágcsával megtámogatott társasjátékozás akár órákra is elfeledtetheti velünk a falakon kívül uralkodó komor időjárást. Nevessünk, szórakozzunk és töltsünk minél több időt a szeretteink társaságában.
3.) Sorozat/film maraton:
Viszont ha már nincs több energiánk a nagy társaságra, akkor bűntudat nélkül nyúljunk a távirányítóért, pattogtassunk kukoricát és indulhat is a sorozatmaraton. Akkor sincs gond, ha már oda-vissza láttad az összes epizódot, hiszen biztos neked is van egy képzeletbeli listád azokról a filmekről, amiket mindig meg akartál nézni, de soha nem volt időd rá. Tervezz be minden hétköznapra egy-egy filmet és vedd fel egy rövid időre a lajhár életmódot. A télnél nincs erre alkalmasabb hónap.
4.) Mozgás:
Mikor elkezded érezni, hogy eleget pihentél és a tested valamiféle mozgásra vágyik, akkor vágj neki egy új vagy régi sportnak. Az edzőtermek bőséges lehetőségeket kínálnak, de akár kimozdulás nélkül, az otthonod kényelmében is számtalan módot találhatsz egy kis átmozgató edzésre. A youtube-on rengeteg edzés videót találni a létező összes sport kapcsán, mely után már csak egy kis helyre, meg egy kényelmes ruhára lesz szükséged.
5.) Művészetterápia:
Az alkotás jótékony hatásairól oldalakat lehetne írni, mégis csak kevesen veszik igénybe rossz közérzet esetén. Pedig nem kell nagy dologra, Bob Ross szintű mesterművekre vagy drága tanfolyamokra gondolni, sőt, valószínűleg a te fiókodban is lapulnak olyan eszközök, amikkel rögtön alkothatsz valamit. Azt hogy mit, miből és hogyan, már csak rajtad múlik. Rajzolj, fess, színezz, vágj, hajtogass, ragassz. Nem az a fontos, hogy mi sül ki belőle, hanem, hogy jól érezd magad a folyamat közben.
6.) Színes, vidám öltözködés:
A téli komorságot az ember hajlamos kivetíteni a ruhatárára is, melynek okán akarata ellenére is a szekrény mélyére száműzi a vidám színű darabokat és a tél hónapokban csak sötét színű ruhákat hordani. Szakítsd meg a rutint és viselj élénk színű ruhákat. Űzd ki az életedből a sötétséget és hagyd, hogy a nyár vidám színei boldogságot hozzanak a lelkedbe.
7.) Fokozott kamilla fogyasztás:
A kamillavirág azon túl, hogy nyugtató hatással bír még felveszi a harcot a téli depresszióval szemben is. Fogyaszd bármilyen formában, akkor, amikor csak tudod. Egy forró kamilla tea egyébként is jólesik az embernek egy hideg nap után, mézzel keverve pedig extra védelmet biztosít a baktériumok ellen.
8.) Utazás:
A végére hagytam a téli búskomorság egyik legjobb ellenszerét;az utazást. Ha olyan szerencsés helyzetben vagy, hogy lehetőséged van rendszeres utazásra, használd ki erre a téli hónapokat és menekülj messzire a hideg elől. Időzítsd januárra a nyaralást vagy csak foglalj le egy szobát hétvégére egy wellnes szállodában. Lubickolj meleg vízben és relaxálj a jakuzziban. Ints búcsút a fagyos, stresszes hétköznapoknak egy medence partjáról.