2020. március 15., vasárnap

#maradjotthon - avagy unaloműző tippek a karantén idejére


A koronavírus okán elrendelt karantén miatt most az átlagnál többen kényszerülünk arra, hogy otthonról végezzük a napi feladatainkat. A bezártság viszont hamar unalmassá válhat, hiszen még a legjobb sorozatok se kötik le a figyelmünket napokon keresztül. Annak érdekében, hogy egy kicsit én is hozzájáruljak ahhoz, hogy komfortosabb legyen a kialakult helyzet, összeszedtem néhány ötletet, amivel agyon üthetitek az időt a 4 fal közé zárva.

1.) Olvasás:

Nincs ennél jobb lehetőség arra, hogy elővedd a régóta porosodó, "majd egyszer elolvasom" könyveket a polcról és elmerülj egy olyan világban, ahol még említés szintjén se létezik a koronavírus.

2.) Hobbi tevékenységek/új hobbi keresése:

Dacára a hétvégének, azért a rohanó hétköznapok közepette ritkán jut ideje az embernek arra, hogy nyugodtan a hobbijának hódoljon, viszont most ezt is bűntudat nélkül megteheted. Akkor se kell elkeseredni, ha éppen nem rendelkezel olyan hobbival, amit a 4 fal között is űzhetsz, hiszen a mai virtuális világban bármilyen tevékenység alapjai elsajátíthatók az internet segítségével. Próbálj ki, tanulj meg új dolgokat, tereld el a figyelmed a bezártságról.


3.) Tanulás:

Ha már a tanulásnál tartunk, egy ilyen helyzet remek alkalmat kínál arra, hogy tágítsd az ismereteidet. A youtube ismeretterjesztő videóin túl is rengeteg olyan platform és program létezik a neten, melyek segítségével bővítheted a tudásodat. Tanulj nyelveket, nézz oktató videókat, keress egy érdekes témát és végezz kutatómunkát, olvass blogokat, vagy iratkozz be egy online kurzusra. Egy szórakoztató, izgalmas téma körüljárása akár órákra is képes kiszakítani a világból.

4.) Társasjáték:

Amennyiben családostul vagy többen együtt ragadtatok be a zárt lakásba, az egyik legjobb mód arra, hogy elüssétek az időt, a közös játék. Vegyétek elő a szekrény mélyéről a régi társasjátékokat, telepedjetek le a szőnyegre és töltsetek együtt egy kis minőségi időt. A mai modern világban akár az olyan virtuális játékrendszerek is a rendelkezésetekre állhatnak, mint az x-box vagy a playstation. Ha a család lehetőségei engedik, érdemes egy ilyet beszerezni még a karantén előtt. A szülők legnagyobb örömére, ezek órákon keresztül lekötik a gyerekek figyelmét és közben kellőképpen le is fárasztják őket.


5.) Puzzle:

Az előző ponthoz szorosan kapcsolódik ez az ősrégi játék fajta, mely méltatlanul el van hanyagolva manapság, pedig a legnagyobb időrabló az internet után. Ha az ember rendelkezik a megfelelő mennyiségű türelemmel, simán elrepül a feje felett 4-5 óra úgy, hogy észre se veszi. Persze, szükséges van egy bizonyos darabszámra ahhoz, hogy az ember sokáig eltudjon vele játszani. 1000 db alatt nem is érdemes nézelődni, a bevállalósak számára pedig tudom ajánlani az extrém nehéz, egyszínű feladványokat.

6.) Rendrakás:

Nyilvánvalóan nem érdemes a teljes kényszer szabadságot a házimunkával tölteni, ám ha már a nyakunkba szakadt egy kis szabadidőd, akár ezekre a hálátlan, régóta halogatott házimunkákra is lehet fordítani egy fél napot. Ki lehet használni az időt arra, hogy rendet rakj a ruhásszekrénybe, átválogasd a gyerek játékait, lemosd az ablakokat, lomtalanítsd a padlást vagy kitakarítsd a konyhaszekrényt. Jó kis meditatív tevékenység, mely közben csak úgy szalad az idő, viszont a végeredmény önmagáért beszél.


7.) Kerti munkák:

Azok az emberek, akik rendelkeznek szép, ápolt kerttel, tudják, hogy mennyi munkát igényel a rendben tartása. Most, hogy megérkezett a jó idő és a helyzet is úgy hozta, hogy otthon tudunk lenni, ideje kiszabadulni kicsit a kertbe. Mire az ember elvégzi az összes feladatot, csak arra eszmél fel, hogy a nap már leköszönőben van az égen.

8.) Mozi maraton: 

A tavaszi, hosszú esték remek alkalmat kínálnak arra, hogy az emberek párosan vagy akár családi szinten leüljenek megnézni egy szórakoztató filmet. Itt a vissza nem térő lehetőség arra, hogy elővegyétek a 1001 film, amit látnod kell listát és bepótolni a filmtörténelem klasszikusait.



2020. március 13., péntek

Miért nehéz nőnek lenni? - avagy, ezért érdemelünk külön napot




1.)Gyermeknevelés: A családalapításhoz két fél szükséges, viszont az első, kezdeti időszakokban, a természet törvényeiből fakadóan a nőket sokkal több feladat és felelősség terheli. Maga a szülés folyamata, utána a szoptatás, az éjszakázás és a kisdeddel való otthonmaradás is mind a nőre hárulnak, mint feladat, miközben a férfiak élete alig változik. 

2.)Háztartás: Egy ideális családban a két felnőtt fél nagyjából egyenlő részt vállal a háztartásban, viszont a legtöbb családra még mindig az az évszázados hagyományokra épülő szokásrendszer jellemző, hogy a férfi keresi a pénzt, foglalkozik a családi kasszával, javítgat, mialatt a nő neveli a gyerekeket, főz, mos, takarít,vasal, bevásárol, tanul a kicsivel(kicsikkel) és emellett, 3 év gyes után még lehúzza a napi 8 órát is a munkában. 



3.)Tökéletes külső: kimondatlan elvárás a társadalomtól, hogy egy nőnek mindig makulátlan külsővel kell megjelennie a közösségben. A legnehezebb, legbetegebb napján is tökéletesen kell állnia a hajának, alkalomhoz illő, frissen mosott, vasalt ruhát kell viselnie és az arcáról sugároznia kell a boldogságnak. Amennyiben ez mégse történik meg, tűrheti a rosszindulatú összesúgásokat a háta mögött.

4.)Hatalmas ruhatár: Egy férfinak hány alkalmi ruhája van? Jó esetben egy öltöny és egy ing, ami jól áll rajta és azt viseli mindenhol. Abban megy esküvőre, bálra, tárgyalni, különböző hivatalos eseményekre és ugyanebben gyászol a temetésen. És egy nőnek hány van? Ezer! Mert mi nem viselhetjük ugyanazt a ruhát kétszer (legalábbis nem túl gyakran és nem azonos társaság előtt) Van külön ruhánk a bulikra, az ünnepségekre, a munkába, az esküvőre és a temetésre is. Ezekhez kapcsolódóan pedig rendelkezünk hozzájuk illő táskákkal és cipőkkel is.



5.)Szőrtelenítés: Mindig, mindenhol tökéletesen csupasznak kell lennünk és lehetőség szerint ezt úgy kell kiviteleznünk, hogy a férfi ne vegyen észre belőle semmit. Ezzel szemben a férfiaktól talán csak annyit vár el a társadalom, hogy tartsa karban az arcszőrzetét. Vagy borotválkozással, vagy valamiféle fazon szerinti növesztéssel. 

6.)Smink: Állandóan kérdezik, hogy minek, bizonygatják, hogy te smink nélkül is szép vagy, viszont ha egy nap mégis természetes külsővel lépünk ki a házból, le se tudjuk vakarni magunkról a döbbent tekinteteket. Kisebb vagyonokat költünk el különböző smink termékekre, nagyjából egyetlen, könnyen összefoglalható okból: mert muszáj Annyira általánossá vált, hogy a nők sminkelnek, hogy az a furcsa, ha valaki nem teszi.

7.)Fodrász: Férfi hajvágás: 2500 Ft. Női hajvágás: 5000 Ft.



8.)Jogok: Nekünk éveken át kellett sztrájkolnunk azért, hogy kiharcoljuk azokat az  alapvető társadalmi jogokat, amiket a férfiak alanyi alapon megkaptak. A mai napig sok megkülönböztetés éri a nőket pusztán a nemük miatt, rengeteg hím-soviniszta férfi lenézi a tudásunkat és emellett még a nemek közti bérkülönbséget is el kell tűrnünk.

9.)Menstruáció: Nem elég, hogy a szőrtelenítéssel és a szüléssel járó fájdalmakat megnyertük magunka a természettől, a biológia még a menstruáció csodájával is megajándékozott minket. Havonta kell mosolyogva tűrnünk ezt a kellemesnek nem mondható, túl sok vérrel járó folyamatot, pusztán abból az okból, hogy éppen nem vagyunk terhesek. Kissé aránytalannak érzem a két nem szenvedéseinek a mértékét. 



10.)Tárgyiasítás: Még a mai modern időkben is rengeteg sztereotípiával és tárgyiasítással kell szembenéznie azoknak a nőknek, akik kicsit nagyobb dekoltázzsal rendelkeznek, vagy nem szeretnének a 30 fokban az egész testet eltakaró ruhákban izzadni. Főleg a melegebb hónapokra jellemzőek azok a szörnyen lealacsonyító gesztusok a kulturálatlanabb férfiak részéről, melyeknek célja a figyelem felhívás. Nagyjából kimerülnek a fütyülésben, a tapintatlan bámulásban és a lekezelő megszólításokban. Mivel a társadalom mindaddig, míg fizikai zaklatásig nem fajul a helyzet, szemet huny ezen cselekedetek felett, mi, a gyengébbik és mérsékeltebb nem, általában csak némán tűrjük a pillanatnyi megaláztatásokat.