2020. április 8., szerda

A blogger aranykora




Idén 9 éve annak, hogy a blogger társadalom tagjainak számát bővítem és ez idő alatt sok mindent láttam, átéltem, tapasztaltam és elvesztettem. Végig néztem a blogger világ felemelkedését, tündöklését és nyomasztó hanyatlását is. Láttam honnan indult és így még jobban fáj most megtapasztalni azt a kihalt, csupán reklámra és önös érdekekre épülő kis csoportot, amivé vált. 
De most nem a jelenlegi állapotokról szeretnék beszélni, hanem arról az inspiráló, összetartó, segítőkész családról, mely egykor volt a blogger világ. Ezt a nagyjából 2012-2017 közötti időszakot nevezem én a blogger aranykorának, hiszen tagadhatatlanul ekkor élte a legszebb éveit, mielőtt szinte az 1D-vel egyszerre hirtelen eltűnt volna a semmiben.Biztosan volt ennek a hanyatlásnak egy folyamata, amit mi, tagok nem vettünk észre, csak arra eszméltünk fel, hogy a blogger világ eddig nem ismert, haldokló arcát mutatja. Eltűntek az építőjellegű eszmecserék, a cikkekre és bejegyzésekre reagáló kommentek, a játékok, a blogos csoportok csendjét, rendkívül nyomasztó módon csak a passzív, egyoldalú reklámok törik meg. 
Én, aki megélte a bloggerség tündöklését, lesújtva figyelem már évek óta, ahogy pusztul az egykor virágzó közösségünk, ezért is adtam most cikkírásra a fejemet. Bízom abban, hogy ennek a nosztalgikus bejegyzésnek hatására a hozzám hasonló veterán bloggerekben is felébredt a tettvágy és közös erővel megkíséreljük feléleszteni azt a blogger világot, melyben élmény volt alkotni. 

Na akkor lássuk, hogyan is festett a blogger világ azokban a bizonyos arany években? 



A facebook-on gomba módjára szaporodó blogos csoportok fiatal, kezdő, lelkes író palánták és már tapasztalt, több éves gyakorlattal rendelkező, profibb alkotók hangjától volt hangos. Naponta születtek és törlődtek a blogok, melyeket a szerzők nagy izgalommal reklámoztak és szépítgettek. Ebben nagy segítséget jelentettek a mentor írók által üzemeltetett kritika és design blogok, melyekből szintén hatalmas választék állt rendelkezésre. 
Minden író, aki egy kicsit is értett a photoshop-hoz és volt egy kis szabad kapacitás, vagy design blogot indított, vagy csatlakozott egy már meglévő csapatba, ugyanis a nagyobb, híresebb design blogok rendszeresen hirdettek tag felvételeket, ezzel lehetőséget kínálva arra, hogy bekerüljünk a nagyok közé. Ezek az úgynevezett design blogok számtalan blog fejlesztéssel kapcsolatos dolgot kínáltak a blogereknek. Lehetett tőlük rendelni: 
  1. Kritikát 
  2. Fejlécet 
  3. teljes design átalakítást 
  4. kódokat 
  5. rendezett képeket 
  6. blog trailer-t 
  7. könyvborító tervet 
Ezek voltak a legnépszerűbb "szolgáltatások", melyeket teljesen ingyen igénybe lehetett venni és melyek minősége, illetve elkészülési ideje blogonként változott. Általában a blog népszerűségével és a szerkesztő tehetségével arányosan nőtt a várakozási idő is, ám mivel senkinek se kellett sürgősen, ebből soha nem voltak viták. Aki nem akart várni, az egy kis utána járással maga is elkészíthette, így születtek a kevésbé szemet üdítő, pár perc alatt összedobott, pár png-s képből álló, nem különösen szép fejlécek, amik rontották a blog minőségét. 

Azok számára, akik egyáltalán nem értetettek se a szerkesztéshez, se a blogok esztétikus kinézetének megalkotásához, kérhettek náluk ügyesebb és gyakorlottabb bloggerektől teljes blog átalakítást. 
Ilyenkor megadták a belépési adataikat, a szerkesztő pedig összerakott nekik egy gyönyörű design-et minden kötelező elemmel. Ugyanis voltak olyan modulok és részletek, amik minden blogon, szinte törvényszerűen megjelentek. Ilyenek voltak például a: 
  1. Fejléc, mely utal a történet stílusára és megjelennek rajta a sztori szereplői is
  2. Oldalak (külön aloldal a prológusnak, a karakterek fotóinak, a díjaknak és a kritikáknak) 
  3. az oldalsávban egy szövegdobozban volt olvasható a történet fülszövege vagy a blog tartalmának rövid ismertetője 
  4. chatbox, amit csak link csere kérésre használtak 
  5. más blogokra mutató linkek 
  6. ha kért borítókészítést, akkor a blog története alapján készült nyomtatott könyv elképzelt borítója 
  7. ha van, akkor a blog trailer-e 
  8. és végül a blog írójának az írói profilja 
Ezek voltak azok az alap kellékek, amik minden blogon megjelentek a maguk stílusában, más néven, más helyen és más sorrendben. A blog alap sablonja természetesen a történethez igazodva változott, ahogy a sztoriban szereplő karakterek is szerencsés esetben, viszont mint mindenhol, itt is voltak amolyan sablon karakterek, kinek arcai gyakrabban mosolygottak vissza ránk a blogokról. Néhány ilyen név, csak a példa kedvéért: Selena Gomez, Ariana Grande, 1D-s fiúk, 5SOS fiúk, Justin Bieber, Dylan O'Brian, Pretty Little Liars-os lányok, Little Mix-es lányok és Shawn Mendes. Ő egyébként napjainkban is elég népszerű. 



Ezek az ismétlődések persze a kritika íróknak is feltűntek és minden alkalommal meg is említették az általuk írt kritikákban, amiket szintén kérésre készítettek azoknak, akik kíváncsiak voltak egy "szakmai" véleményre. Akár csak a design blogok esetében, itt is voltak olyan kritika írók, akik csak névelegesen voltak tekinthetők kritikusnak, hiszen az internetnek meg van az a veszélye, hogy bárki hívhatja magát kritikusnak, aki tud gépelni. A blogger világnak is megvoltak a maguk kontár kritikusai, akik rontották a valóban igényesen dolgozó kritikusok hírét. 

A design blogok mellett a kritika blog indítása is egy hálás módszer volt, hiszen minimális munkával, bármiféle kreatívitás nélkül lehetett gyorsan, nagy közönségre szert tenni. Elég volt csak 1 óra alatt összekattintgatni egy blogot és írni egy bejegyzést egy csoportba, hogy kritika írást vállal, majd várni a sült galambot. Amint összejött elég jelentkező, mindössze egy screenshot fotóra volt szükség a blogról,illetve írni kellett néhány kedves, biztató, dicsérő vagy adott esetben lehúzó sort. A rossz kritikák egyik ismérve volt, hogy nagyon rövidek. Viszont mellettük voltak olyan tényleg gyakorlott, tapasztalt kritikusok is, akik valóban szerettek volna segíteni azzal, hogy egy részletes, ajánlásokkal és tippekkel megfűszerezett kritikát küldtek a jelentkezőnek. 




Ilyen kritikákat leggyakrabban a történetes blogok írói kértek, akik a blogos csoportok blogjainak harmadik nagy csoportját képviselték. Ők a blogjukon vagy egy fiktív történetet írtak kitalált karakterekkel vagy úgynevezett fanfictiont-t, melyben a főhős - nagy átlagban lány - véletlenül találkozik egy világsztárral és az ő szerelmi kalandjukat izgulhatja végig az olvasó. A fanfiction-okban leggyakrabban szereplő sztárok az 1D-s fiúk. az 5SOS-es fiúk és a The Vamps tagjai voltak. Közülük is az 1D fanfic-ekből volt annyi, hogy Dunát lehetett vele rekeszteni, ám mivel én is rajongó voltak (vagyok), ezt egyáltalán nem bántam. 
Ezek a történetek, bár általában egy közös, alapra épültek, bizonyos esetekben nagyon szórakoztató, kreatív és igényes módon voltak megírva. Élmény volt őket olvasni és olyan izgalmasak voltak, hogy alig bírtuk kivárni az új fejezet érkezését. Meg is érdemelték azokat a díjakat, amiket a bloggerek egymás között osztogattak egy kérdés sorral együtt, és melyeket minden tehetségesebb blogger  megkapott legalább ötször havonta. 
Aztán ott voltak azok, amikre az előbb felsoroltak közül semmi se volt igaz. Az ebbe a kategóriába eső történetek klisések, nyelvtanilag helytelenek, sablonosak, unalmasak és hiteltelenek voltak. Látszott rajtuk, hogy nincs elég munka mögöttük és általában 3-4 fejezet után már nem is folytatódtak. 



Most így hirtelen ennyi jutott eszembe az egykori blogger világ tipikus dolgai közül, de biztosan rengeteg mindent kihagytam. Ilyen meghittségében élte az életét, amíg a wattpad - ami egy tök jó oldal, én is használom - teljesen be nem kebelezte. 
Őszintén nem tudom, hogy visszahozható-e, ha nem is teljesen, de néhány részletében az a világ, melyben én kezdtem a blogger pályafutásomat, mindenesetre, én örülnék, ha újra élet költözne a csoportokba. 

2020. április 2., csütörtök

Blogszülinap - 3 éves az Egy a millióból blog!




Még egy ilyen kétségbeejtő, ijesztő és tragikus helyzetben is fontos, hogy találjunk okot az ünneplésre és ez az ok most nem más, mint hogy a blog megérte a 3.születésnapját! Az előző években még nagy döbbenettel csodálkoztam rá ezekre az alkalmakra és a pergő évekre, mostanra viszont kezdem elfogadni tényt, hogy ez a blog bizony az életem szerves részévé vált. A cikk írás és a szerkesztés beépült a rutinomba és már nem okoz plusz nehézséget a havi 1 bejegyzés publikálása. 
Miközben izgatottan vártam, hogy elérkezzen a nagy nap, egyre keményebben törtem a fejem azon, hogy ez alkalommal milyen jellegű poszttal emlékezzek meg erről  a dátumról. Végül arra jutottam, hogy az előző évek láncát követve, miután már megismertétek a blog eredetét és azt is, hogy én mit köszönhetek az oldalnak, ezúttal rajtam a sor, hogy bemutatkozzam. Nem a szó szoros értelmében, hiszen az anonimitásomat egyelőre szeretném megtartani, de ha kíváncsiak vagytok, ebben a bejegyzésben, egy TAG keretein belül, egy kicsit többet megtudhattok rólam és a furcsa szokásaimról. 
A kérdéssort erről a blogról kölcsönöztem: KATT 

1.) Milyen becenéven hív téged a családod? 

Mindenki máshogy, de anyukám például úgy, hogy Lujzi :D :P 

2.) Milyen furcsa szokásod van? 

Mindig, mikor elkezdek olvasni egy új könyvet, azzal kezdem, hogy megnézem a könyv utolsó oldalának, utolsó mondatát. Olyan izgalmas olvasás közben azon gondolkodni, hogy vajon mikor nyer jelentőséget az az utolsó mondat.


3.) Van valamilyen furcsa fóbiád? 

Undorodom a csúszó-mászóktól! Rosszul vagyok mindentől, aminek nyálkás a bőre. Illetve talán még fóbiának tekinthető, hogy nem vagyok képes lenyalni a maradék pudingot vagy krémet a kanálról, mielőtt a mosogatóba tenném. A párom szerint ez pazarlás, de egyszerűn én képtelen vagyok megtenni ezt. 


4.) Melyik az a zeneszám, amit szeretsz titokban jó hangosan hallgatni és énekelni? 

Most, hogy egyedül vagyok itthon home office-ban, egész nap hangosan mennek a zenék a youtube-ról és amikor csak tehetem, hangosan énekelem a dalszövegeket. Miután nem tudok énekelni és semmi hangon nincs, ennek az élvezetnek a macskám a legnagyobb elszenvedője. 

5.) Mi az, ami téged nagyon idegesít, de másokat nem? 

Amikor a szerelmes párok közönség elé nem illő módon nyalják egymást nyilvános helyen. Mindenki képes keresztül nézni rajtuk, de engem valamilyen okból nagyon irritál. 

6.) Miket csinálsz, ha ideges vagy? 

Nyilvános helyen: rágom az ajkaim, piszkálom a számat az ujjammal, vakarom a combom, dobolok a lábaimmal, tépkedem az ujjaimról a bőrt.
Otthon: idegesen járkálok fel-alá a házban és nem túl nőiesen dühöngök.
Nem kezelem túl jól a stresszt. 

7.) Az ágy melyik oldalán alszol? 

Úgy alakult ki, hogy belül. 

8.) Mi volt az első plüss állatod és hogy hívták? 

Vahur kutya. Tulajdonképpen nem volt egyértelmű, hogy milyen állat akar lenni, de a kutyához állt a legközelebb. Nagyon fiatalon, pár évesen kaptam és a mai napig őrzöm. 


9.) Mi az az ital, amit mindig megrendelsz a Starbucks-ban? 

Nem járok starbucks-ban, szerintem még soha nem voltam, mely valószínűleg abból fakad, hogy nem szeretem a kávét és nagyon smucig vagyok. Nem szeretnék senkit megbántani, aki oda jár, mindenkinek szíve joga eldönteni, hogy mire és mennyi pénzt költ, én személy szerint drágának találom a termékeiket. 


10.) Mi az a szépségápolási dolog, amiről mindig prédikálsz, de sose tartod be?

Fontos a megfelelő hidratáció. Én a magam részéről, szinte csak üdítőt iszom, amiről köztudott, hogy inkább dehidratál, mint hidratál, ennek ellenére a szeretteimet folyton ezzel piszkálom. 


11.) Melyik irányba szoktál állni a zuhanyzóban?

A fal felé fordulva, úgy, hogy a zuhanyfej tőlem balra kerül.


12.) Van valamilyen furcsa testi képességed?

Nem tudok róla. Unalmasan átlagos kinézetem van.


13.) Melyik az a kaja, ami tudod, hogy rossz, de akkor is eszed?

Csoki és chipsek minden mennyiségben, illetve a meki és burger king szerű gyors éttermek menüi. 

14.) Melyik mondat vagy kifejezés az, amit mindig használsz?

Egyébként, valójában, nem igazán, holott, pedig, egyáltalán nem. Nagyon sok van, de talán ezek a leggyakoribbak. Ja, és a talán. 


15.) Ideje aludni menni. Mit viselsz ilyenkor?

Egy sport rendezvényen kapott promóciós póló és leggings.

Boldog születésnapot egy a millióból blog! 
Jövőre ugyanitt folytatjuk ;)
#maradjotthon