2020. december 26., szombat

Egy sorozat a sakkozásról, amit TE is élvezni fogsz! - The Queen's Gambit/ Vezércsel kritika

 


Szögezzük le már az elején, hogy A vezércsel végkifejletét már az első rész megnézése után sejteni lehetett. Aki már látott éltében ilyen fajta sorozatot, tudhatta, hogy csak két módon végződhet: csodás győzelemmel vagy tragikus halállal. Azonban, annak ellenére, hogy volt egy elképzelés a fejünkben, a sorozat feszes,mégis könnyed üteme, az állandó fordulatok és a főszereplőnk hullámzó viselkedése hatására egészen az utolsó pillanatig bizonytalan volt, hogy melyik lehetőség teljesedik be. Sőt, a végjátékot követően egy huszárvágással (haha, értitek) fordíthattak volna is a befejezésén. 

A történet szerint ( too much Szirmai) Elizabeth Harmon egy átlagos 9 éves lány volt mindaddig, míg egy tragikus autóbaleset miatt el nem veszítette édesanyját, melynek következtében nevelőotthonba került. Egyik nap aztán, amikor szivacs porolás miatt a pincébe vezetett az útja, megismerkedett az otthon gondnokával,  Mr. Shaibel-el, aki éppen sakkozott. Beth érdeklődését felkeltette a játék, így megkérte az idős urat, tanítsa meg neki, a gondnok pedig némi hezitálás után engedett a kérésnek. Hamar kiderült, hogy Beth született tehetség, azonban mielőtt kiteljesedhetett volna, egy házaspár örökbe fogadta őt, ezzel elvágva a kapcsolatot a gondokkal és vele együtt a sakkal is. Teltek-múltak a hetek, Beth élte az átlagos diákok életét, miközben éjszakánkat fejben sakkozgatott. Váratlanul tudomást szerzett egy közeli városban tartandó sakk versenyről, melyen kimagaslóan szerepelt és ami meghozta számára a hírnevet. A média hamar felkapta a fiatal, női sakk bajnok történetét, Beth pedig sorra járta a versenyeket és repkedett az országok között mostohaanyja társaságában. Úgy tűnt, az élete végre felfelé ível, ám egy nem várt csapás ismét derékba törte az életét. A tragédia mélyen megrázza az egyébként is labilis, nehezen kötődő lányt, aki már sokat veszített és szép lassan elkezdi bekebelezni az alkohol csábító ereje. 

Ez a sorozat rengeteg szempontból zseniális, de a legnagyobb elismerést talán mégis azért érdemli, hogy képes volt nem csak népszerűvé, de izgalmassá is tenni a sakkot. Lássuk be, a sakk nem éppen egy focimeccs, a rendezők mégis elért, hogy körmöt rágva izguljam végig Beth utolsó sakk játszmáját. A képernyőre tapadva szurkoltam neki, miközben idegesen kiabáltam a tv-vel, hogy fordítsák már vissza a kamerát szereplők arcáról a sakk táblára, mert nem látom, mi történik a pályán. 

A legbámulatosabb az egészben az, hogy nem csak rám volt ilyen hatással a sorozat. A témával kapcsolatban született hírek alapján, az egyik legnépszerűbb sakk portálnak a látogatottsága olyan szinten felpörgött a sorozat hatására, hogy a szerverek már nem bírták a terhelést. Az üzemeltetők még egy Beth Harmon nevű botot is készítettek, hogy kiszolgálják az igényeket. 

Számomra hihetetlen eredmény, hogy a mai világban, amikor nem számítanak divatosnak a gondolkodás vagy a szellemi érdemek, egy netflixes sorozat képes volt sakkozásra csábítani fotelban punnyadó amerikaiak millióit. 



Ezek mellett muszáj szót ejteni a látványról is, ugyanis a sorozat háttér elemei, a stylistok munkája és a világosítás összessége tökéletesen megteremti a 60-as évek hangulatát. A legjelentéktelenebb helyszíntől egészen a sakk játszmáknak helyet adó hatalmas belmagasságú, monumentális csarnokokig minden helyszín gondos kiválasztás eredménye, melyet a legapróbb részletekig hitelesen rendeztek be. A sorozat kemény dolgot vállalt azzal, hogy rengeteg helyszínen és számtalan mellékszereplő előtt játszódik a cselekmény, mégis mindenről és mindenkiről visszaköszön a 60-as évek hétköznapiassága. A kosztümök, a tárgyak, az autók, a boltok kínálata, az iskola berendezése, a kanapén látszólag hanyagul ott felejtett díszpárnák....az utolsó részletig tökéletesen korhű. 

A sorozat forgatókönyve az első pillanattól egészen a befejezést megelőző 10 percig lenyűgöző volt és emiatt is fáj annyira, hogy a készítők egy ilyen sablonos lezárást adtak a történetnek, mert ez a sztori ennél különlegesebbet érdemelt volna. 

Ha már az alkotók vették a bátorságot, hogy mégha csak felszínesen is, de érintsenek olyan érzékeny témákat, mint a szülő halála, az örökbefogadás, az abban az időszakban szokatlannak mondható válás vagy az alkoholizmus, akkor joggal lett volna tőlük elvárható egy kis tökösség a végkifejlet során is. Még ezt az utolsó ziccert bevállalhatták volna és akkor lett volna igazán drámai és Beth-ez méltó a lezárás. De nem merték. Az utolsó pillanatban visszafaroltak a kitaposott ösvényre és úgy fejezték be a sztorit, ahogyan azt a társadalom elvárta tőlük. Összefogás, a zsenialitás kiteljesedése, örömmámor, boldogság és gyógyulás.... 

Azonban még ez a a számomra csalódásként megélt befejezés sem rontja a The queen's gambit érdemeit, hiszen a maga kategóriájában, ezzel a méltatlanul elhanyagolt sporttal a középpontjában önmagát is felülmúlót alkotott. 

Ezt a kritikát igyekeztem spoiler mentesen megírni, így sajnos hosszabban nem taglalhatom a forgatókönyvi zsenialitásokat, viszont a fő kérdésre, hogy akarod-e látni, hogy megéri-e 7 órát áldozni erre a minisorozatra, a válasz egyértelmű: IGEN! Ha érdekel a sakk, akkor azért, ha soha nem volt kapcsolatod a játékkal, akkor pedig azért érdemes megnézni, ugyanis játékosként és laikusként is egyaránt élvezhető a történet. 

2020. november 9., hétfő

Az ünnepvárás embertípusai

 


Az idei évben valamennyien kétségkívül rendhagyó ünneplésre számíthatunk, viszont van, ami nem változik. A november elsejétől egészen szentestéig húzódó időszak, mely alatt az emberek, miután realizálták, hogy bizony megint elröppent egy év és közeledik a karácsony, mind a maguk módján kezdenek erre készülni. A skála a karácsony gyűlölőtől kezdve pontosan az ünnep mániásig terjed, azonban e két végpont között is bőven vannak fokozatok, ezeket kíséreltem meg most ráncba szedni. 


1.) Karácsony mániás: 

Mire lehullanak az első falevelek, a karácsony mániás már tűkön ülve várja, hogy a multik kipakolják a polcokra a szezon első karácsonyi díszeit, majd rögtön rohan bevásárolni. Ahogy az idő hidegebbre fordul, ruhatárából azonnal előkerülnek az ünnep színeit dicsérő mintás pulcsik, nadrágok, zoknik, mikulás sapkák és manófüles hajpántok. Mint lakását, úgy zenei ízlését is a karácsony szelleme hatja át és az ember biztos lehet abban, hogy nála már december elején állni fog a karácsonyfa. Nem elégszik meg a tavaly vásárolt dekorációval, minden évben felfrissíti díszeit, hiszen az egyik legkedvesebb hobbija a boltokban való kincsvadászat. Ő egy kedves bolond, akit mind szeretünk, ugyanis, ha valamiben biztosak lehetünk, az az, hogy tőle gondosan kiválasztott, tökéletes ajándékokat várhatunk. 

2.) A kreatív: 

Ő a karácsonyi készülődés részei közül az alkotást kedveli a leginkább. Jobban szereti maga elkészíteni a karácsonyi dekorációt, mint készen megvenni, melyhez kapcsolódóan, már novemberben elkezdi bújni az internetet különböző inspirációk után. Az otthona már advent előtt megtelik papírból hajtogatott, vágott, ragasztott apróságokkal és házi barkács díszekkel, melyeket minden betérő vendégnek büszkén mutogat, miközben lelkesen ecseteli, mennyire egyszerűen, bárki által megcsinálhatók ezek a diy ötletek. Tőle valószínűleg kézzel és szívvel készült ajándékokra számíthatsz, ám mivel lelkesedéséhez szerencsés esetben tehetség is párosul, ezt minden bizonnyal sose bánod. 

3.) A konyhatündér: 

A kreatívhoz hasonlóan a konyhatündér is az ünnepvárás egy bizonyos fázisát ragadta ki és tökéletesítette a végletegekig, ám az ő műhelye a konyha, ahova november elején beköltözik és csakis alapanyag beszerzés céljával dugja ki onnan az orrát szentestéig. Kedves ismerősei szerencsés helyzetben vannak, hiszen ingyen kóstolgathatják édes szárnypróbálgatásai gyümölcseit, illetve előre tudhatják, hogyha vendégségbe hívják, felesleges készülniük, mivel ő sose érkezik üres kézzel. Ő ajándékok vagy dekoráció helyett ünnepi süteménykiszórókat, ehető sütidíszeket és karácsonyi ízvilágú fűszereket, édesítőszereket rendel, holott a konyhája már így is tele van velük. Ajándékba tőle nagy eséllyel valami finomra és ehetőre számíthatsz. 

4.) A dekoratőr: 

Ő nagyon hasonló a kreatívhoz, viszont annyiban mégis különbözik tőle, hogy a ragasztópisztolyt a fiókban hagyva inkább a boltokban vásárol dekorációt. Ott azonban minden alkalommal kisebb vagyonokat hagy, mivel az ő perverziója, hogy az otthona messze kitűnjön a többi ház közül és ezt általában meg is valósítja. Ha vendégségbe mész hozzá, biztosan nem lesz szükséged útba igazításra, mivel lakása díszkivilágítása már kilométerekről látszik. Az ablakokban télapó és szarvasok sziluettje világít, a terasz korlátján színes égősor villog, miközben egy télapó figura próbál felkapaszkodni teli puttonnyal a hátán, az ajtaján pedig kopogtató helyett egy díszes koszorú üdvözöl. A lábadat egy rénszarvasos szán mintás lábtörlőbe törölheted és ez még csak a kezdet a lakásban uralkodó giccshez képest. Neki nem csak egy ünnepi dekorációs doboza van, hanem megtölt velük egy egész garázst és gyűjteménye évről-évre bővül. Lakása dekorációját minden bevásárlóközpont megirigyelheti. Azt, hogy mennyit költött dekorációra, még megközelítőleg se tudja megmondni, de jobb inkább nem is kérdezni. 


freestocks.org fotója a Pexels oldaláról


5.) A háziasszony: 

Ő az, akinek a karácsonyról csak a házimunka, az egész napos sütés-főzés, a takarítás, a rokonoknak való bevásárlás és az ünneppel járó összes stressz jut csak eszébe. Ő várja is a karácsonyt, meg nem is, de nincs is ideje erre gondolni, mely miatt esélyt se ad magának arra, hogy élvezze. Szenteste előtt 1 héttel már olyan ideges, hogy hozzá szólni se lehet, boldog készülődés helyet a háta közepére se kívánja ezt a cirkuszt. Nem ül le a gyerekekkel szalon cukrot kötözni, mert még ki kell sikálnia a karácsonyi ebéd maradványait a tepsiből. Az ünnepet megelőző napokban csak az árnyékát látni, ahogy felmosóval és gumikesztyűvel robog egyik helyiségből a másikba, mialatt a sütő sípol a konyhában, hogy elkészült a 10. adag mézeskalács is. Jobb esetben legalább 24.-én este leül a család közé a fa alá, viszont már akkor is tikkel a szeme a rengeteg csomagolópapír maradvány láttán, amit persze majd neki kell elpakolnia. 

6.) A hagyománytisztelő: 

Ő az, aki minden alkalommal pontosan követi az ünnep és a család évtizedes hagyományait. Szigorúan advent első vasárnapján kezdi meg a készülődést, a bevásárlást, 24.-e előtt veszi meg a kivágott fenyőfát, műfenyőről hallani se akar és nem tűr meg változást az ünnepi menüben sem. Az ő megszokott rutinjában nem férnek bele a modern világ újításai, szereti és elvárja, ha minden pontosan ugyanúgy zajlik, ahogy a korábbi években. 

7.) A közönyös: 

A csatában a senki földjén áll, a vitákban a páratatlant képviseli, sem nem gyűlöli, se nem kedveli a karácsonyt. Elfogadja, hogy van ilyen, bizonyos részeit még szereti is, de nem fordít túl sok energiát a készülődésre. Évek óta egy kis műfenyőt használ, melyet az ünnepek végén eleve feldíszítve csomagol el, de ezt is csak a gyerekek kedvéért. Új dekorációra évek óta nem költött, süteményt sem süt, nem hatják meg a karácsonyi zenék és nem kapja el az ünnep hangulata. Az adventi vásárokon csak átsétál, az ajándékokat webshopokból szerzi be. Ő csak túléli az ünnepet, de tagadja, hogy utálná. Őt egyszerűen csak nem érdekli és nem érti, mire fel ez a nagy felhajtás. 

8.) A karácsony gyűlölő: 

Az ő érzelmei viszont tiszták és nyíltan ki is fejezi őket, ahányszor csak szóba kerül a karácsony. Himnusza az  Animal Cannibals nem katasztrófa csak karácsony című száma, ugyanis teljesen egyetért a dalban megfogalmazotkkal. A karácsonyt és az egész ünneplést csak nyűgnek érzi, szívből gyűlöli az összes karácsonyi dalt és akár egy bika, úgy bőszül fel ha valaki mézeskaláccsal vagy bejglivel mer közelíteni hozzá. Elvből nem vásárol fát, díszeket vagy ajándékot, sőt, novembertől-februárig be sem teszi a lábát a nagyobb boltokban. Legszívesebben egyedül, egy világ végi, karácsony mentes szigeten vészelné át az évnek ezen szakaszát. Elege van a karácsony körüli cirkuszból és legnagyobb ellenségei a karácsony mániás emberek. 


2020. október 15., csütörtök

Youtuberek - akik több feliratkozót érdemelnének/2.rész

 


Sziasztok! 

2 éve már készítettem egy bejegyzést, melyben listába szedtem 6 kevésbé ismert, de minőségi, rendszeres tartalmat gyártó youtube csatornát, amiket szerintem érdemes követni és most visszatértem egy újabb hatos csomaggal. Remélem a sorozat előző részéhez hasonlóan, a most bemutatásra kerülő videósok is elnyerik a tetszéseteket és bekövetitek őket, mert mindannyian megérdemlik a nagyobb ismertséget. 

1.) Fókuszcsoport 

A fókuszcsoport a nevével ellentétben nem egy csoport, mivel egy ember készíti a videókat. A csatorna, a lista többi szereplőjéhez képest még frissnek számít, ugyanis mindössze 9 hónapja létezik és ennyi idő alatt toborzott maga köré több, mint 74 ezer embert, méghozzá méltó módon. A csatorna gazdája, Ádám, mindenféle youtube-on felmerülő és közéleti témával foglalkozik, a videók pedig ehhez mérten nagyon változatosak, informatívak, igényesek és tartalmasak. A legtöbb youtubertől eltérő módon mindig nagyon hosszú videókat tölt fel, melyek egy percig sem unalmasak, hiszen képes őket megfelelő tartalommal feltölteni. A nagyközönség tulajdonképpen 4 hónapja ismerte meg igazán, amikor véleményt fogalmazott meg a Máltai üzletasszonyok provokatív videójáról. Ez meghozta a megérdemelt áttörést, mely azóta is tart. Ádámnak egyébként van egy másik, több barátjával közös csatornája, amit 6 lépés néven találtok meg az oldalon. Oda is érdemes benézni. 


2.) Anzselika Habpatron 


Mit is lehetne elmondani Anzselikáról? Ő az a karakter, akire a youtube-nak már hatalmas szüksége volt. Egy beszélő, mozgó, eleven görbetükör, egy élő kritika, amit vagy megért az ember és nevet rajta, vagy megsértődik. Anzselika, ahogy az a nevéből is sejthető, nem egy valós személy, hanem egy kitalált karakter, melyet az uristen@menny.hu alkotói álmodtak és terveztek meg, magát a főszereplőt pedig Stefánovics Angéla, zseniálisan tehetséges színésznő testesíti meg. A vicces paródia videók között találhatók olyan tipikus youtube kontentek, mint a mi van a táskámban, diy ajándék ötletek, hasznos praktikák, de még életmentő konyhai trükköket is megoszt velünk a művésznő. A videók szórakoztatóak, bohókásak, változatosak, kreatívak, őszinték, színesek és kellő mennyiségben örültek. 


3.) Holényi Zita 


Zita csatornája egy igazi nőies csatorna, melynek tartalma főleg a divatra, a lakberendezésre, a lakkozásra és a vásárlós vlogokra épül. Zita imádja a divatot és érti is hozzá, tudását pedig ingyen adja át nekünk rendszeres, minőségi videókon keresztül. De ez a csatorna akár azok számára is szórakoztató lehet, akikhez nem áll annyira közel a ruhák világa, ugyanis Zitának lehengerlően jó és őszinte személyisége van, amin nem lehet nem nevetni. Rosszalló megjegyzéseit direkt kendőzetlen formában osztja meg, mindenről van véleménye és nem fél őszintén kiosztani akár a saját nézőit se, ha neki nem tetsző módon kommentelnek. Ő az a youtuber, aki kimeri mondani mindazt, ami minden videós fejében megfordul, éppen ezért kiemelkedik a többi közül. 


4.) Pixyre



Pixyre, azaz Martina csatornáján a fő hangsúlyt az anyaság kapja. A gyereknevelésben szerzett tapasztalatait, gondolatait adja át, miközben mindenkit a természetközeli nevelésre buzdít. Martina nem egy minta anya, nem is tartja magát annak és nem is egy tipikus youtuber, hiszen többnyire a saját gondolatait osztja meg a reklámozás helyett. Jelenleg éppen 2 gyermekes, egyedülálló anyaként próbál megbirkózni a mindennapok nehézségeivel, de még így se fáradt nekünk heti szinten videót gyártani. 


5.)Temesanikó 



Anikó csatornájára még csak nem régen találtam rá, de nagyon megfogott az a fajta őszinteség, ami a videóiból árad. Ritkán találkozok itt a youtube-on olyan videóssal, aki ennyire nyíltan és bátran kimeri fejezni önmagát a nagyvilág előtt. Ő kimondottan egy sminkes, beauty youtuber, főleg ebben a témában tölt fel videókat, azonban szerencsére a kis tacskója, lufi is gyakran felbukkan a képkockákon. 


6.) Szilu 



Szilu szintén a családanyaság mellett videózik és az ő hétköznapjai adják a csatorna tartalmát. A  főzési tanácsoktól kezdve, az alapanyag vásárlós haul-okon át egészen a sminkes videókig minden őt érdeklő témával kapcsolatban nézhető nála videó. Szilu csatornájában az fogott meg a leginkább, hogy hiba foglalkozik általános, gyakran látható témákkal, mindezt a maga nyers őszinteségével és valóságosan adja elő. Nem próbál tökéletesnek látszani, nincs minden porszem a helyén a videók hátterében, nem teljes sminkben és élére vasalt ruhában áll a kamera elé, hanem a valóságot mutatja be. Minden családanya tudja, hogy nem úgy néznek ki a nap 24 órájában, ahogy a youtube-on tevékenykedő anyák felveszik magukat. Szilu ezekkel az "elvárásokkal" megy szembe és nagyon jól áll neki. 


2020. augusztus 26., szerda

Azok a boldog szép napok.... - a 2000-es évek gyermek/tinédzser szemmel

 

Photo by NEOSiAM 2020 from Pexels

A mai világ imád nosztalgiázni és ez alól én sem vagyok kivétel. Fiatal felnőtt fejjel a mai napig melankolikus mosollyal az arcomon gondolok vissza a kora 2000-es évekre, amikor még gondtalan gyermekként, majd később makacs tinédzserként tengettem a mindennapjaimat. Ilyenkor mindig bekapcsolok egy korszakhoz illő zeneszámot, megnézek egy akkoriban megjelent filmet, előveszem az emlékként megőrzött CD-t, amire az édesapám másolta fel az általam összeválogatott, aktuális kedvenc számaimat és elmerülök a múltban. 
Na, de pontosan milyen is volt a 2000-es években gyermeknek lenni? Mire voltak képesek a kezdetleges számítógépek, telefonok, mp3 lejátszók? Mivel töltöttük az iskolai szüneteket és a szabadidőnket? 
Forgassuk vissza az idő kerekét 15 évvel és repüljünk vissza egy olyan korszakba, amikor még nem létezett se facebook, se instagram, se tik-tok. 

  • Az iskolai szünetekben a szórakozást a gondosan összegyűjtött, tematikusan albumokba rendezett matricák cserélgetése, a little pet shop figurákkal való játék és zselés tollakkal egymás karjára rajzolás jelentette. Természetesen a hierchia rendszer már az általános alsó tagozatában létezett, csak ekkor még az számított menőnek, akinek a legtöbb zselés tolla vagy zselés, púpos, csillogós matricája volt. Ha pedig egy matrica fajtából birtokoltad a teljes sorozatot, az még nagyobb értéknek számított, mint a telefon. 


  • Ezen túl kilógtál a sorból, ha lányként nem viseltél legalább 5 különböző színű, feliratú, mintájú gumikarkötőt mindkét csuklódon. A matricákon kívül ez volt talán a második legnépszerűbb gyűjthető vacak, amiből mindenkinek volt egy csípődoboznyira való. Emlékszem, annó ez akkora trend volt, hogy még a marketing szakma is felhasználta és a cégek, politikai pártok ilyen promóciós karkötőket osztogattak, így a tinilányok tudtuk nélkül váltak reklámtáblává azzal, hogy emblémázott karkötőket viseltek. 


  • Abban az időben még nem az interneten terjedt a bulvár, a friss sztár pletykákról, divattrendekről és kozmetikai trükkökről még a színes magazinokból értesültünk. Minden korosztálynak megvolt a maga lapja. Én tizenéves lányként a bravo, popcorn és im magazin hármasra esküdtem. Az utóbbira még elő is fizettek a szüleim, ezért éveken át minden lapszám megérkezett a postaládámba, én pedig éhes ragadozóként csaptam le rájuk. A kedvenceim a mellékelt poszterek voltak, amiken minden hónapban megjelentek a legnépszerűbb sztárok, bandák, sorozat színészek portréi. Annak idején még nem volt széles körben elterjedve a színes nyomtatás, ezért nagyjából ez volt az egyetlen lehetőség akkor, ha kiszeretted volna tapétázni az imádott sztárral a szobádat. 



  • Az okos telefon sem pontosan azt jelentette akkor, mint most. A telefonnal való fényképezés már földöntúli technológiának számított és az számított gazdag embernek, aki megengedhetett magának egy ilyen csoda masinát. Szintén extraként tekintettünk azokra a készülékekre, melyeken a snake nevű kigyós játékon és a prince of persa-n kívül másféle játékok is voltak. Akkoriban jelentek meg az egyedi, letölthető csengőhangok, a hívó azonosítók és az egyedi háttérképek, melyeket az újságok hátoldaláról, egy bizonyos sms elküldésével vásárolhattál meg. Mivel ez volt az újdonság, a névjegyzékünkben szereplő összes embernek saját csengőhangot és hívóazonosító fényképet állítottunk be, aztán természetesen elfelejtettük, kihez milyen dal tartozik, ezáltal a művelet szinte teljesen értelmét vesztette. 



  • A 2000-es évek közepén a számítógépek rohamos fejlődésnek indultak és elérték azt a szintet, hogy már a gyerekek számára is érdekessé váltak. Az amőba és pasziánsz után az internet egy teljesen más dimenziót tárt fel előttünk a teveclub-al, az ebneveldével, a startlap játékokkal és a nagy betűs közösségi oldallal, az IWIW-el. Persze az iwiw regisztráció azokban az időkben még nem volt olyan magától értetődő, mint manapság, ezért a kevés felhasználó nem is vonzott annyi embert. Én személy szerint az oldal bújása helyett inkább tevét, kutyát, macskát és mindenféle virtuális állatot neveltem vagy babákat öltöztettem a startlap játékokon. Egyébként tudtátok, hogy a teveclub a mai napig működik és vannak aktív felhasználói? 




  • A kapcsolattartás fő platformja akkor is a messenger volt, ám nem a ma ismert formájára kell gondolni. Leánykori nevén Windows MSN nagyjából ugyanazt tudta, mint a mai névrokona, csak sokkal rosszabb minőségben. A mai chat-ek közül talán leginkább a skype-re hasonlít a státuszt jelző gombjaival és mozgó emotikonjaival. A neved alá kiírhattál egy néhány soros állapotot, ezzel megüzenve az ismerőseidnek, hogy hogyan érzed magadat. Mivel a képfeltöltés még gyermekcipőben járt, viszont a sárga gumikacsát és a lila virágot már untuk, a pár megapixeles webkamerával próbáltunk éles, normális selfiket készíteni magunkról és állítottuk be profilképnek. 



  • Ha meguntuk az internetet és kiolvastuk az összes magazint, még mindig elüthettünk néhány órát egy DVD vagy videokazetta megnézésével. A DVD és videólejátszók nem szolgáltak mindig csak porfogóként, a torrent előtti időkben még megvásároltuk vagy tékákból kölcsönöztük ki a minket érdeklő filmeket. 


  • A zenehallgatás sem volt olyan egyszerű, mint most. A youtube helyett a boltokban válogattuk a zenéket és CD formájában vittük őket haza. Később megjelentek az MP3 lejátszók és a telefonokra letölthető zenék, ezzel pedig kezdetét vette a technológiai forradalom. 


2020. július 2., csütörtök

Youtuber családok avagy fókuszban a gyermek(ek)



Photo by Ksenia Chernaya from Pexels

Egy gyermek születés, egy család bővülése mindig örömteli és izgalmas esemény, mely alapjaiban változtatja meg az érintett szülők, testvérek hétköznapjait. Új kihívások, eltérő szokások, másfajta rutin alakul ki, melyhez alkalmazkodni kell. Azt már bizonyára sokan észrevették, hogy a társadalomnak van egy fajta igénye arra, hogy bekukkantson idegen családok nappalijába. A televízió már nagyon szépen beültette ezt a műfajt a képernyőkre, gondoljunk csak a Rém rendes család, a Modern család vagy a hazai vonatkozású Barátok közt sikerére. A mai napig több ezer embert láncol a tv elé, az hogy általa csak a képernyőn át ismert családok, emberek életét nézze. 

Nem kellett sokat várni arra, hogy hazánk családos vagy éppen családot alapító youtuberei is felismerjék az ebben rejlő potenciált és pillanatok alatt valóság show-t csináltak az életükből. Elővették a kamerát és a saját arcuk helyett a gyerekeikre fordították, sőt, egész csatornákat építettek fel a családos kontentekre. A gyerekeik rövidesen olyan ismert személyekké váltak a médiában, mint ő maguk, miközben szinte előttünk nőttek fel, hiszen a videók segítségével minden fontosabb percüket nyomon követhettük. 



Ezek a youtuber szülők - mivel sok esetben mindkét fél ezzel keresi a kenyerét - bele se gondolnak a tetteik következményeibe. Abba, hogy mennyit ártanak a saját csemetéjüknek és a családjuknak azzal, hogy közszemle elé tárják az életük minden pillanatát. Kiváló példa erre B. Nagy Réka és párja, Konkoly Dávid, akik bármiféle túlzás nélkül még azt is megosztják, hogy mikor mennek wc-re. Ezres fordulatszámon pörög náluk a videó gyártás, mely egyértelműen a tartalom kárára megy, hiszen nem véletlenül található meg a csatornájukon az összes tipikus, sablonos videótípus teljes repertoárja. Ugyan náluk még szerencsére nincs gyermek, aki már kamerával a kezében születne, így a két kutyájukat szerepeltetik gyakran a videókban. Én nem nézem a csatornájukat, viszont a youtube ajánlásainak hála, így is nagyjából belelátok az életükbe az informatív videócímek által. Azonban, akit érdekel, hogy egy random lány, aki videókat gyárt, mit és hogyan eszik, hogyan sminkel vagy hogy hogyan telik egy napjuk a karanténban a kutyákkal, B. Nagy Réka csatornáján bőven csemegézhet ilyen és ehhez hasonló kontentekből. 

Ők voltak még a kevésbé káros eset, hiszen csak önmagukat - és a kutyákat - teszik ki a nyilvánosságnak, mely önmagában még nem jelent gondot, hiszen mindketten saját döntésből cselekednek és valószínűleg tudatában vannak annak, hogy mit vállalnak, viszont sajnos rengeteg olyan anyuka van regisztrálva a youtube-ra, aki saját szerepével visszaélve, a nyilvánvalóan még saját értékrenddel nem rendelkező gyermekét szerepelteti a videókban. Vegyük csak példának Alexy Vivit,  Dobó Ágit, Nánásiékat vagy Szabó Kittit. 
Ők mind különböző háttérrel rendelkeznek, más módokon kerültek a youtube-ra, majd onnan a média celebek világába, az azonban közös bennük, hogy mindannyian a gyermekeiken nyerészkedő szülők. Tény, hogy vannak másfajta tartalmaik is, melyekben nem szerepel a kicsi vagy kicsik, de a csatornájuk egyik húzó ágát képezik a családos tartalmak 





Nánásiék például teljes sorozatokat készítenek az utazásaikról, melyek zömével vlog műfajuk, azaz folyamatosan rögzítik az együtt átélt kalandokat, főszerepben a tájjal és a nyaralást élvező gyerekekkel. Nem hogy még csak kísérletet sem tesznek arra, hogy eltakarják vagy diszkrétebben mutassák a gyerekeik arcát, megesik, hogy konkrétan ők szerepelnek a videó borítóképén. 
Egyes youtuber szülők, akik már felismerték az ebben rejlő veszélyt, azzal a megoldással csempészik bele az utódokat a videókba, hogy csak a hátukat mutatják. Így nem vész el ez a tartalmi elem sem és a gyerek személyi jogai is védve maradnak. Ilyen követendő példát hoz Magyarósi Csaba, For her Vlog, illetve Pixyre is. 

Ördög Nóra és Nánási Pál 2 éve hozták létre a csatornájukat, így azóta követhetjük nyomon a világ körüli útjaikat, ugyanakkor rengeteg olyan youtuber van, kiknek gyermekeit már a magzati kór óta ismerjük, hiszen az egész terhességi folyamat a szemeink előtt zajlott. 

Remek példa erre Alexy Vivi, Tücsi channel, Kovács Ramóna és Szabó Kitti. Ők mind sorozatot gyártottak a terhességük köré és rendszeresen beszámoltak a 9 hónap alatt tapasztalt tüneteikről, sőt,magának a szülési "élménynek" is szenteltek ilyen vagy olyan módon videót. Ez természetesen nagyon hasznos lehet még a családalapítás előtt álló vagy már áldott állapotban lévő nők számára, ugyanis adhat valamiféle visszaigazolást vagy csapatba tartozás élményt, hogy nincsenek egyedül ebben a nehéz időszakban, viszont az, hogy a rendszeres tartalom ezután sem szűnik meg, sőt, a csatorna átváltozik baba-mama vloggá, már kissé veszélyes terep. 



Ayre Claudia-nak, aki Tücsi néven ismert a youtube-on, konkrétan a kislánya születése óta nincs olyan videója, melyben ne szerepelne a lánya,Nara. Láthattuk az első lépéseit, azt, hogy milyen játékai vannak, hogy hogyan rendezték be a szobáját, hogy milyen nehézségek adódtak a szoptatás közben, fejből tudjuk a ruhatárának a darabajait és most azt is megnézzhetjük, hogy hogyan terveznek neki saját baba kollekciót. A karantén vlogoknak hála, Nara szó szerint a világ szemei előtt nő fel. 



Majdnem ugyanez a helyzet Nagy Dániel és Kovács Ramóna közös kisfiával, Olivérrel is. Őket azért emlegetem mindig együtt, mert a két csatorna kiegészíti egymást. Amit nem láthatunk az egyiken, azt megkapjuk a másikon és mióta megszületett a kicsi, felváltva vlogol az életükről a két szülő. Ők annyira nem estek át a ló túloldalra, mint Tücsi, nem feledkeztek el arról, hogy a követőik nem feltétlenül Olivér miatt iratkoztak fel rájuk, ezért gyártanak más féle tartalmakat is, de a kisfiú egyértelműen ellopta a show nagy részét. 

Nem annyira nagy százalékban, de azért jelen van a probléma Alexy Vivi és Szabó Kitti esetében is, akik szintén beszéltek a terhességről, a szülésről és a maguk teljes emberi valójában szerepeltetik a gyereküket a videóban. 



Vivi csatornáján a terhesség időszakában nagyon elszaporodtak a baba-mama tartalmak, azonban a szülés óta szépen visszatalált az eredeti hangjára, ugyanakkor kevés olyan videója van, amiben minimum egy fél perc erejéig ne bukkanna fel a kislánya, Nasi. A karantén alatt ő is napi vlogok formájában örökítette meg, hogy miképpen éli meg a családjuk a bezártságot és tagadhatatlan, hogy ezeket a képkockákat főleg a kis örökmozgó uralta. 




Szabó Kitti tulajdonképpen egy különleges fekete báránynak számít ezen a listán, mivel őt konkrétan a terhessége tette ismerté. Működött már előtte is a csatornája, de az "Úristen! Terhes vagyok!" sorozata hozta meg számára az áttörést. Ezen videókban 2-3 havonta helyzet jelentést kaphattunk Kitti tapasztalatiról és tüneteiről, majd mikor elérkezett az idő, az "Úristen, szülök!" két részes beszámoló videóban pedig a szülési folyamatban és az első közös napokba nyerhettünk betekintést kis bejátszások illetve képek segítségével. Az elmúlt egy év alatt Félix folyamatosan cseperedett, Kitték pedig ízelítőt kaptak a szülői lét nehézségeiből, melyekről a youtuber bizonyos időközönként beszámolt egy-egy tematikus videóban. Összességében, nem kaptunk annyi képi anyagot, mint az előbb felsorolt videósoknál, de mégis talán kicsit túl sokat tudunk meg róla az elmesélt történetekből. 



És persze ne feledkezzük meg a legfrissebb youtuber páros szülőről, Tokár Tomi és Chloe From The Woods-ról sem, akiknek a napokban született meg a kisfiúk, András. Ők aztán profikat megszégyenítő módon kiszipolyozták a terhesség témát. Az elmúlt 9 hónapban, mindkettejük csatornáját ez a téma uralta és alig  1 hétre rá,hogy megérkezett a kis jövevény, Tomi máris kérdezz-felelek videót tartott a kisbabával a kezében. Ha nem tévedek, Dóri csatornájára pedig már készül a szüléssztori videó, aztán rövidesen érkeznek a vlogok is. A kis Andrásról, aki nem is sejti, micsoda sztár családba érkezett, már a születési előtt is mindent tudunk és nem lesz ez másképpen most sem, hogy köztünk van végre. 

Összefoglalva, nem szeretnék álszentnek tűnni, ezért bevallom, hogy azért ismerem ezeket a csatornákat, mert néhányat közölük követek vagy régebben követtem. Mint családalapítás előtt álló, fiatal háziasszony, számomra nagyon hasznos anyagok, mert rengeteg tanácsot, tippet eltudok lesni belőle, ezért sem hangsúlyoztam, hogy máglyára kell vetni mindent. Ahogy azt ki is emeletem, vannak csatornák amik a gyerekek méltóságát megőrizve képesek családos anyagokat gyártani és szerintem az ő érdekükben érdemes volna ezt a vonalat követni. Természetesen, nem szeretnék egyetlen szülői gyereknevelési módszerébe se beleszólni vagy pálcát törni a feje felett. Hiszem, hogy a szülő az, aki tudja, hogy mi a legjobb a gyermekének, így tiszteletben tartom a döntésüket. Biztosan kellemes emlék lesz majd nekik visszanézni ezeket a videókat, de azzal nem értek feltétlen egyet, hogy ezeket meg kell osztani ország-világgal. Talán nem volna rossz gondolat, figyelembe venni a gyermek érdekeit és azt, hogy ő egyszer fel fog nőni és esetleg kellemetlen helyzete fog kerülni a rögzített anyagok miatt. Szülőként se feledkezzünk meg arról, hogy mi is voltunk egyszer gyerekek és számunkra is kínosak visszanézni a baba korba készült képeket, videókat, amik szerencsére nem kerültek fel a hálóra. Nem kizárt, hogy a gyerekünk is ugyanígy fog érezni az általunk közzétett videók iránt. Ezért is szorgalmazom, hogy a családos yotuberek gondolják végig, hogy mikor és mekkora mennyiségben filmezik a gyermeküket és ezt hol osztják meg. 


2020. május 25., hétfő

Az érem két oldala - avagy ezt tanította nekem/nekünk a járvány





A vírus helyzet és a korlátozások közepette hajlamosak vagyunk csak a dolog negatív oldalára koncentrálni. Egyedül azt látjuk, hogy mit vesztettünk általa, miben sérültünk és miben akadályoz minket a járvány okozta szigorítás. Bele se gondolunk abba, hogy ez az új,  példátlan állapot milyen eddig rejtett, érdektelennek tűnő apróságokra világított rá azzal, hogy egy ismeretlen élethelyzetbe kényszerítve minket felnyitotta a szemünket. Úgy döntöttem, kicsit befelé fordulok és alaposan megvizsgálom, hogy milyen változásokat eredményezett bennem ez a 2 hónapnyi szobafogság. 

1.) Ne vegyem készpénznek a természetesnek tűnő dolgokat. 
Kezdjük rögtön a legrelevánsabbal, a szabadsággal. Állítom, hogy sokunknak meg se fordult eddig a fejében, hogy bűncselekmény elkövetése vagy egy betegségen kívül bármi korlátozhatja a szabadságunkat. Természetesnek gondoltuk, hogy a saját korlátainkat figyelembe véve, akkor és oda mehetünk, amikor csak akarunk, míg meg nem érkezett a járvány, mely egy egész országot zárt ajtók mögé. Hirtelen elvesztettük a szabadságunkat, megszűntek a szociális események, bezártak a szórakozóhelyek, a kulturális intézmények és még azokat a boltokat is csak bizonyos idősávokban lehetett látogatni, amik nyitva maradtak. 

2.) A család, barátok fontossága
A járvány következtében hozott korlátozások és távolságtartás soha nem tapasztalt szintre emelte a magány érzését. Azok, akik távol élnek a családjuktól, most hónapokig kénytelenek voltak nélkülözni a személyes találkozókat. Elkezdtük félteni idősebb rokonaikat és talán mindannyian kicsit közelebb kerültünk hozzájuk azáltal, hogy segítettük őket a legveszélyesebb időkben. Felértékelődött a család és az összetartás fontossága és ráébredtünk, hogy milyen törékeny az élet. Akármikor bekebelezhet minket egy járvány a világ végéről és elragadhatja mellőlünk a szeretteinket, ezért vigyázni kell rájuk és addig szeretni őket, törődni velük, amíg még köztünk vannak. 

3.) A testmozgás szükségessége 
Szent meggyőződésem volt a karanténig, hogy nekem nincs időm edzeni, eljárni sportolni vagy otthon tornázni. Gyalog jártam be mindennap a munkahelyemre és azt gondoltam, ez a heti ötszöri, 2 km séta bőven fedezi a napi mozgás szükségleteimet. Ezután hirtelen lecsapott a koronavírus, elkezdődött a home office és nagyjából 1 hét otthon ülés után azon kaptam magamat, hogy eggyé váltam a kanapéval és ha nem mozdulok ki azonnal, akkor menten megörülök. Nekem egy vírus kellett ahhoz, hogy felfedezzem a mozgás fontosságát és 1 évnyi ígérgetés, tervezgetés után. végre futócipőt ragadjak. Először csak a klausztrofóbia elől menekülve indultam el futni, aztán az alkalmi viszony szerelemmé fejlődött és ahogy teltek a hónapok úgy váltak egyre hosszabbá a futó távok. Közel 3 hónapnyi rendszeres kocogás eredményeként a múlt héten már súroltam alulról a 4 kilométerét, mely nem sok, de számomra hatalmas dicsőség. 



4.) Nyakon csípni a pénzt 
Ezzel a borzasztó alcímmel azt szeretném kifejezni, hogy a párommal rájöttünk, hogy nem csak, hogy bőven elég heti egyszer tartani egy nagy bevásárlást, hanem, hogy ezáltal sokkal több marad a pénztárcában.  A vírusnak köszönhetően hetente egyszer, szigorúan listával és gyors tempóba kapcsolva jártunk bevásárolni és ezzel szinte teljesen kiszűrtük a pénznyelő impulzusvásárlásokat. Nem bolyongtunk a sorok között, nem látogattunk meg több üzletet, csak azt vettük, ami kellett, azokat is nagyobb tételekben és bár a kasszánál mindig összeszorult a gyomrom a végösszeg hallatán, a hónap végén kiderült, hogy összességében kevesebbet költöttünk, mint általában, normál körülmények között.

5.) Minőségi időtöltés együtt 
Itt most nem a távoli barátokkal és családtagokkal való szórakozásra gondolok, habár az is fontos, hanem hogy azokkal a személyekkel töltsünk együtt minőségi időt, akikkel egy fedél alatt rekedtünk karanténban. A rohanó hétköznapok, a zsúfolt hétvégék és a technológia akarva- akaratlanul elszigetelt minket egymástól, viszont a vírus okozta bezártság jó alapot szolgáltatott arra, hogy újra összekovácsolódjunk. Nem tudtunk sehova menni, szóval kénytelenek voltunk együtt átvészelni az ölünkbe hulló szabadidőt, mely közben reményem szerint mind rájöttünk, hogy eddig milyen kevés figyelmet fordítottunk egymásra. Előkerültek a szekrény mélyéről a társasjátékok, új készségeket tanultunk, párunk, testvérünk, szüleink felfedték előttünk rejtett tehetségüket és az esték csendjét a tv zaja helyett élénk csevegés hangja törte meg. Szeretném azt gondolni, hogy mindannyian kicsit közelebb kerültünk egymáshoz a karantén alatt. 



6.) Alapvető higiénia biztosítása 
Abban szerintem mind egyetértünk, hogy a járvány a higiénia elvárások biztosításában is hatalmas változásokat hozott. Az emberek jobban odafigyelnek és körültekintőbben fertőtlenítenek, mint korábban. A boltok is biztosítanak olyan szolgáltatásokat, ami véleményem szerint egyébként is alap elvárás lehetne, mint a kihelyezett kézfertőtlenítő, a plexi üveg a pénztáros előtt, eldobható kesztyű a dolgozóknak, kiszedő csipesz a letakart pékárukhoz. Gyakoribb és minőségibb a takarítás is. Ugyanakkor, a boltoktól eltávolodva, végre a közösségi tereken, a buszokon, az irodákban is gondot fordítanak a megfelelő tisztaságra, melyre, mióta élek, nem láttam precedenst. Éveken át buszoztam, megtapasztaltam több cég és vezetőség váltást is, de ilyen tisztának még soha nem láttam a tömegközlekedési járműveket. Ez a fajta rutin és odafigyelés nem bánnám, ha maradna a járvány után is. 

7.) Nemzeti összefogás 
A pánikhelyzet valóságos egységgé, összetartó nemzetté kovácsolta a népünket. Alapjaiban rengette meg az eddigi nyugodt életünket, változtatta meg a gondolkodásunkat és ez szerencsére a többségből a lehető legjobbat hozta ki. Segítő szervezetek születtek, az egészségügyi dolgozók végre elismerést nyertek a munkájukért, a fiatalok az idősebb polgárok segítségére siettek a bajban, gyerekek és középkorúak sorakoztak a gyógyszertárak előtt a szép korúak helyett. A zenészek online koncerteket adtak, a művészek tutorial videókat készítettek, az egyetemisták skype órák kereti között oktatták az érettségiző diákokat, a nyelvtanárok digitálisan tanítottak. Kartonpapír szívek lepték el a házakat, a buszokat, az autókat, miközben minden este 8-kor együtt tapsolt az ország mindenkiért, aki értünk dolgozik. A boltok és éttermek átálltak a házhoz szállításra, a stream szolgáltatók ingyenessé tették filmjeiket és még a könyvek is házhoz jönnek a könyvtárakból. 
Mindenki ott segít, ahol tud és ez a szintű összefogás szerintem a járvány legcsodálatosabb hozadéka. Mind félretettük a saját gondjainkat, a nézeteltéréseinket, a megkülönböztető magatartást és végre emberként viselkedtünk egymással. Szomorú, hogy ehhez egy járvány kellett, de bízom benne, hogy a felhők elvonulását követően is marad egy kevés abból a szeretetből, segítőkészségből és önzetlenségből, melyet életre hívott ez a világméretű tragédia. 

2020. április 8., szerda

A blogger aranykora




Idén 9 éve annak, hogy a blogger társadalom tagjainak számát bővítem és ez idő alatt sok mindent láttam, átéltem, tapasztaltam és elvesztettem. Végig néztem a blogger világ felemelkedését, tündöklését és nyomasztó hanyatlását is. Láttam honnan indult és így még jobban fáj most megtapasztalni azt a kihalt, csupán reklámra és önös érdekekre épülő kis csoportot, amivé vált. 
De most nem a jelenlegi állapotokról szeretnék beszélni, hanem arról az inspiráló, összetartó, segítőkész családról, mely egykor volt a blogger világ. Ezt a nagyjából 2012-2017 közötti időszakot nevezem én a blogger aranykorának, hiszen tagadhatatlanul ekkor élte a legszebb éveit, mielőtt szinte az 1D-vel egyszerre hirtelen eltűnt volna a semmiben.Biztosan volt ennek a hanyatlásnak egy folyamata, amit mi, tagok nem vettünk észre, csak arra eszméltünk fel, hogy a blogger világ eddig nem ismert, haldokló arcát mutatja. Eltűntek az építőjellegű eszmecserék, a cikkekre és bejegyzésekre reagáló kommentek, a játékok, a blogos csoportok csendjét, rendkívül nyomasztó módon csak a passzív, egyoldalú reklámok törik meg. 
Én, aki megélte a bloggerség tündöklését, lesújtva figyelem már évek óta, ahogy pusztul az egykor virágzó közösségünk, ezért is adtam most cikkírásra a fejemet. Bízom abban, hogy ennek a nosztalgikus bejegyzésnek hatására a hozzám hasonló veterán bloggerekben is felébredt a tettvágy és közös erővel megkíséreljük feléleszteni azt a blogger világot, melyben élmény volt alkotni. 

Na akkor lássuk, hogyan is festett a blogger világ azokban a bizonyos arany években? 



A facebook-on gomba módjára szaporodó blogos csoportok fiatal, kezdő, lelkes író palánták és már tapasztalt, több éves gyakorlattal rendelkező, profibb alkotók hangjától volt hangos. Naponta születtek és törlődtek a blogok, melyeket a szerzők nagy izgalommal reklámoztak és szépítgettek. Ebben nagy segítséget jelentettek a mentor írók által üzemeltetett kritika és design blogok, melyekből szintén hatalmas választék állt rendelkezésre. 
Minden író, aki egy kicsit is értett a photoshop-hoz és volt egy kis szabad kapacitás, vagy design blogot indított, vagy csatlakozott egy már meglévő csapatba, ugyanis a nagyobb, híresebb design blogok rendszeresen hirdettek tag felvételeket, ezzel lehetőséget kínálva arra, hogy bekerüljünk a nagyok közé. Ezek az úgynevezett design blogok számtalan blog fejlesztéssel kapcsolatos dolgot kínáltak a blogereknek. Lehetett tőlük rendelni: 
  1. Kritikát 
  2. Fejlécet 
  3. teljes design átalakítást 
  4. kódokat 
  5. rendezett képeket 
  6. blog trailer-t 
  7. könyvborító tervet 
Ezek voltak a legnépszerűbb "szolgáltatások", melyeket teljesen ingyen igénybe lehetett venni és melyek minősége, illetve elkészülési ideje blogonként változott. Általában a blog népszerűségével és a szerkesztő tehetségével arányosan nőtt a várakozási idő is, ám mivel senkinek se kellett sürgősen, ebből soha nem voltak viták. Aki nem akart várni, az egy kis utána járással maga is elkészíthette, így születtek a kevésbé szemet üdítő, pár perc alatt összedobott, pár png-s képből álló, nem különösen szép fejlécek, amik rontották a blog minőségét. 

Azok számára, akik egyáltalán nem értetettek se a szerkesztéshez, se a blogok esztétikus kinézetének megalkotásához, kérhettek náluk ügyesebb és gyakorlottabb bloggerektől teljes blog átalakítást. 
Ilyenkor megadták a belépési adataikat, a szerkesztő pedig összerakott nekik egy gyönyörű design-et minden kötelező elemmel. Ugyanis voltak olyan modulok és részletek, amik minden blogon, szinte törvényszerűen megjelentek. Ilyenek voltak például a: 
  1. Fejléc, mely utal a történet stílusára és megjelennek rajta a sztori szereplői is
  2. Oldalak (külön aloldal a prológusnak, a karakterek fotóinak, a díjaknak és a kritikáknak) 
  3. az oldalsávban egy szövegdobozban volt olvasható a történet fülszövege vagy a blog tartalmának rövid ismertetője 
  4. chatbox, amit csak link csere kérésre használtak 
  5. más blogokra mutató linkek 
  6. ha kért borítókészítést, akkor a blog története alapján készült nyomtatott könyv elképzelt borítója 
  7. ha van, akkor a blog trailer-e 
  8. és végül a blog írójának az írói profilja 
Ezek voltak azok az alap kellékek, amik minden blogon megjelentek a maguk stílusában, más néven, más helyen és más sorrendben. A blog alap sablonja természetesen a történethez igazodva változott, ahogy a sztoriban szereplő karakterek is szerencsés esetben, viszont mint mindenhol, itt is voltak amolyan sablon karakterek, kinek arcai gyakrabban mosolygottak vissza ránk a blogokról. Néhány ilyen név, csak a példa kedvéért: Selena Gomez, Ariana Grande, 1D-s fiúk, 5SOS fiúk, Justin Bieber, Dylan O'Brian, Pretty Little Liars-os lányok, Little Mix-es lányok és Shawn Mendes. Ő egyébként napjainkban is elég népszerű. 



Ezek az ismétlődések persze a kritika íróknak is feltűntek és minden alkalommal meg is említették az általuk írt kritikákban, amiket szintén kérésre készítettek azoknak, akik kíváncsiak voltak egy "szakmai" véleményre. Akár csak a design blogok esetében, itt is voltak olyan kritika írók, akik csak névelegesen voltak tekinthetők kritikusnak, hiszen az internetnek meg van az a veszélye, hogy bárki hívhatja magát kritikusnak, aki tud gépelni. A blogger világnak is megvoltak a maguk kontár kritikusai, akik rontották a valóban igényesen dolgozó kritikusok hírét. 

A design blogok mellett a kritika blog indítása is egy hálás módszer volt, hiszen minimális munkával, bármiféle kreatívitás nélkül lehetett gyorsan, nagy közönségre szert tenni. Elég volt csak 1 óra alatt összekattintgatni egy blogot és írni egy bejegyzést egy csoportba, hogy kritika írást vállal, majd várni a sült galambot. Amint összejött elég jelentkező, mindössze egy screenshot fotóra volt szükség a blogról,illetve írni kellett néhány kedves, biztató, dicsérő vagy adott esetben lehúzó sort. A rossz kritikák egyik ismérve volt, hogy nagyon rövidek. Viszont mellettük voltak olyan tényleg gyakorlott, tapasztalt kritikusok is, akik valóban szerettek volna segíteni azzal, hogy egy részletes, ajánlásokkal és tippekkel megfűszerezett kritikát küldtek a jelentkezőnek. 




Ilyen kritikákat leggyakrabban a történetes blogok írói kértek, akik a blogos csoportok blogjainak harmadik nagy csoportját képviselték. Ők a blogjukon vagy egy fiktív történetet írtak kitalált karakterekkel vagy úgynevezett fanfictiont-t, melyben a főhős - nagy átlagban lány - véletlenül találkozik egy világsztárral és az ő szerelmi kalandjukat izgulhatja végig az olvasó. A fanfiction-okban leggyakrabban szereplő sztárok az 1D-s fiúk. az 5SOS-es fiúk és a The Vamps tagjai voltak. Közülük is az 1D fanfic-ekből volt annyi, hogy Dunát lehetett vele rekeszteni, ám mivel én is rajongó voltak (vagyok), ezt egyáltalán nem bántam. 
Ezek a történetek, bár általában egy közös, alapra épültek, bizonyos esetekben nagyon szórakoztató, kreatív és igényes módon voltak megírva. Élmény volt őket olvasni és olyan izgalmasak voltak, hogy alig bírtuk kivárni az új fejezet érkezését. Meg is érdemelték azokat a díjakat, amiket a bloggerek egymás között osztogattak egy kérdés sorral együtt, és melyeket minden tehetségesebb blogger  megkapott legalább ötször havonta. 
Aztán ott voltak azok, amikre az előbb felsoroltak közül semmi se volt igaz. Az ebbe a kategóriába eső történetek klisések, nyelvtanilag helytelenek, sablonosak, unalmasak és hiteltelenek voltak. Látszott rajtuk, hogy nincs elég munka mögöttük és általában 3-4 fejezet után már nem is folytatódtak. 



Most így hirtelen ennyi jutott eszembe az egykori blogger világ tipikus dolgai közül, de biztosan rengeteg mindent kihagytam. Ilyen meghittségében élte az életét, amíg a wattpad - ami egy tök jó oldal, én is használom - teljesen be nem kebelezte. 
Őszintén nem tudom, hogy visszahozható-e, ha nem is teljesen, de néhány részletében az a világ, melyben én kezdtem a blogger pályafutásomat, mindenesetre, én örülnék, ha újra élet költözne a csoportokba. 

2020. április 2., csütörtök

Blogszülinap - 3 éves az Egy a millióból blog!




Még egy ilyen kétségbeejtő, ijesztő és tragikus helyzetben is fontos, hogy találjunk okot az ünneplésre és ez az ok most nem más, mint hogy a blog megérte a 3.születésnapját! Az előző években még nagy döbbenettel csodálkoztam rá ezekre az alkalmakra és a pergő évekre, mostanra viszont kezdem elfogadni tényt, hogy ez a blog bizony az életem szerves részévé vált. A cikk írás és a szerkesztés beépült a rutinomba és már nem okoz plusz nehézséget a havi 1 bejegyzés publikálása. 
Miközben izgatottan vártam, hogy elérkezzen a nagy nap, egyre keményebben törtem a fejem azon, hogy ez alkalommal milyen jellegű poszttal emlékezzek meg erről  a dátumról. Végül arra jutottam, hogy az előző évek láncát követve, miután már megismertétek a blog eredetét és azt is, hogy én mit köszönhetek az oldalnak, ezúttal rajtam a sor, hogy bemutatkozzam. Nem a szó szoros értelmében, hiszen az anonimitásomat egyelőre szeretném megtartani, de ha kíváncsiak vagytok, ebben a bejegyzésben, egy TAG keretein belül, egy kicsit többet megtudhattok rólam és a furcsa szokásaimról. 
A kérdéssort erről a blogról kölcsönöztem: KATT 

1.) Milyen becenéven hív téged a családod? 

Mindenki máshogy, de anyukám például úgy, hogy Lujzi :D :P 

2.) Milyen furcsa szokásod van? 

Mindig, mikor elkezdek olvasni egy új könyvet, azzal kezdem, hogy megnézem a könyv utolsó oldalának, utolsó mondatát. Olyan izgalmas olvasás közben azon gondolkodni, hogy vajon mikor nyer jelentőséget az az utolsó mondat.


3.) Van valamilyen furcsa fóbiád? 

Undorodom a csúszó-mászóktól! Rosszul vagyok mindentől, aminek nyálkás a bőre. Illetve talán még fóbiának tekinthető, hogy nem vagyok képes lenyalni a maradék pudingot vagy krémet a kanálról, mielőtt a mosogatóba tenném. A párom szerint ez pazarlás, de egyszerűn én képtelen vagyok megtenni ezt. 


4.) Melyik az a zeneszám, amit szeretsz titokban jó hangosan hallgatni és énekelni? 

Most, hogy egyedül vagyok itthon home office-ban, egész nap hangosan mennek a zenék a youtube-ról és amikor csak tehetem, hangosan énekelem a dalszövegeket. Miután nem tudok énekelni és semmi hangon nincs, ennek az élvezetnek a macskám a legnagyobb elszenvedője. 

5.) Mi az, ami téged nagyon idegesít, de másokat nem? 

Amikor a szerelmes párok közönség elé nem illő módon nyalják egymást nyilvános helyen. Mindenki képes keresztül nézni rajtuk, de engem valamilyen okból nagyon irritál. 

6.) Miket csinálsz, ha ideges vagy? 

Nyilvános helyen: rágom az ajkaim, piszkálom a számat az ujjammal, vakarom a combom, dobolok a lábaimmal, tépkedem az ujjaimról a bőrt.
Otthon: idegesen járkálok fel-alá a házban és nem túl nőiesen dühöngök.
Nem kezelem túl jól a stresszt. 

7.) Az ágy melyik oldalán alszol? 

Úgy alakult ki, hogy belül. 

8.) Mi volt az első plüss állatod és hogy hívták? 

Vahur kutya. Tulajdonképpen nem volt egyértelmű, hogy milyen állat akar lenni, de a kutyához állt a legközelebb. Nagyon fiatalon, pár évesen kaptam és a mai napig őrzöm. 


9.) Mi az az ital, amit mindig megrendelsz a Starbucks-ban? 

Nem járok starbucks-ban, szerintem még soha nem voltam, mely valószínűleg abból fakad, hogy nem szeretem a kávét és nagyon smucig vagyok. Nem szeretnék senkit megbántani, aki oda jár, mindenkinek szíve joga eldönteni, hogy mire és mennyi pénzt költ, én személy szerint drágának találom a termékeiket. 


10.) Mi az a szépségápolási dolog, amiről mindig prédikálsz, de sose tartod be?

Fontos a megfelelő hidratáció. Én a magam részéről, szinte csak üdítőt iszom, amiről köztudott, hogy inkább dehidratál, mint hidratál, ennek ellenére a szeretteimet folyton ezzel piszkálom. 


11.) Melyik irányba szoktál állni a zuhanyzóban?

A fal felé fordulva, úgy, hogy a zuhanyfej tőlem balra kerül.


12.) Van valamilyen furcsa testi képességed?

Nem tudok róla. Unalmasan átlagos kinézetem van.


13.) Melyik az a kaja, ami tudod, hogy rossz, de akkor is eszed?

Csoki és chipsek minden mennyiségben, illetve a meki és burger king szerű gyors éttermek menüi. 

14.) Melyik mondat vagy kifejezés az, amit mindig használsz?

Egyébként, valójában, nem igazán, holott, pedig, egyáltalán nem. Nagyon sok van, de talán ezek a leggyakoribbak. Ja, és a talán. 


15.) Ideje aludni menni. Mit viselsz ilyenkor?

Egy sport rendezvényen kapott promóciós póló és leggings.

Boldog születésnapot egy a millióból blog! 
Jövőre ugyanitt folytatjuk ;)
#maradjotthon

2020. március 15., vasárnap

#maradjotthon - avagy unaloműző tippek a karantén idejére


A koronavírus okán elrendelt karantén miatt most az átlagnál többen kényszerülünk arra, hogy otthonról végezzük a napi feladatainkat. A bezártság viszont hamar unalmassá válhat, hiszen még a legjobb sorozatok se kötik le a figyelmünket napokon keresztül. Annak érdekében, hogy egy kicsit én is hozzájáruljak ahhoz, hogy komfortosabb legyen a kialakult helyzet, összeszedtem néhány ötletet, amivel agyon üthetitek az időt a 4 fal közé zárva.

1.) Olvasás:

Nincs ennél jobb lehetőség arra, hogy elővedd a régóta porosodó, "majd egyszer elolvasom" könyveket a polcról és elmerülj egy olyan világban, ahol még említés szintjén se létezik a koronavírus.

2.) Hobbi tevékenységek/új hobbi keresése:

Dacára a hétvégének, azért a rohanó hétköznapok közepette ritkán jut ideje az embernek arra, hogy nyugodtan a hobbijának hódoljon, viszont most ezt is bűntudat nélkül megteheted. Akkor se kell elkeseredni, ha éppen nem rendelkezel olyan hobbival, amit a 4 fal között is űzhetsz, hiszen a mai virtuális világban bármilyen tevékenység alapjai elsajátíthatók az internet segítségével. Próbálj ki, tanulj meg új dolgokat, tereld el a figyelmed a bezártságról.


3.) Tanulás:

Ha már a tanulásnál tartunk, egy ilyen helyzet remek alkalmat kínál arra, hogy tágítsd az ismereteidet. A youtube ismeretterjesztő videóin túl is rengeteg olyan platform és program létezik a neten, melyek segítségével bővítheted a tudásodat. Tanulj nyelveket, nézz oktató videókat, keress egy érdekes témát és végezz kutatómunkát, olvass blogokat, vagy iratkozz be egy online kurzusra. Egy szórakoztató, izgalmas téma körüljárása akár órákra is képes kiszakítani a világból.

4.) Társasjáték:

Amennyiben családostul vagy többen együtt ragadtatok be a zárt lakásba, az egyik legjobb mód arra, hogy elüssétek az időt, a közös játék. Vegyétek elő a szekrény mélyéről a régi társasjátékokat, telepedjetek le a szőnyegre és töltsetek együtt egy kis minőségi időt. A mai modern világban akár az olyan virtuális játékrendszerek is a rendelkezésetekre állhatnak, mint az x-box vagy a playstation. Ha a család lehetőségei engedik, érdemes egy ilyet beszerezni még a karantén előtt. A szülők legnagyobb örömére, ezek órákon keresztül lekötik a gyerekek figyelmét és közben kellőképpen le is fárasztják őket.


5.) Puzzle:

Az előző ponthoz szorosan kapcsolódik ez az ősrégi játék fajta, mely méltatlanul el van hanyagolva manapság, pedig a legnagyobb időrabló az internet után. Ha az ember rendelkezik a megfelelő mennyiségű türelemmel, simán elrepül a feje felett 4-5 óra úgy, hogy észre se veszi. Persze, szükséges van egy bizonyos darabszámra ahhoz, hogy az ember sokáig eltudjon vele játszani. 1000 db alatt nem is érdemes nézelődni, a bevállalósak számára pedig tudom ajánlani az extrém nehéz, egyszínű feladványokat.

6.) Rendrakás:

Nyilvánvalóan nem érdemes a teljes kényszer szabadságot a házimunkával tölteni, ám ha már a nyakunkba szakadt egy kis szabadidőd, akár ezekre a hálátlan, régóta halogatott házimunkákra is lehet fordítani egy fél napot. Ki lehet használni az időt arra, hogy rendet rakj a ruhásszekrénybe, átválogasd a gyerek játékait, lemosd az ablakokat, lomtalanítsd a padlást vagy kitakarítsd a konyhaszekrényt. Jó kis meditatív tevékenység, mely közben csak úgy szalad az idő, viszont a végeredmény önmagáért beszél.


7.) Kerti munkák:

Azok az emberek, akik rendelkeznek szép, ápolt kerttel, tudják, hogy mennyi munkát igényel a rendben tartása. Most, hogy megérkezett a jó idő és a helyzet is úgy hozta, hogy otthon tudunk lenni, ideje kiszabadulni kicsit a kertbe. Mire az ember elvégzi az összes feladatot, csak arra eszmél fel, hogy a nap már leköszönőben van az égen.

8.) Mozi maraton: 

A tavaszi, hosszú esték remek alkalmat kínálnak arra, hogy az emberek párosan vagy akár családi szinten leüljenek megnézni egy szórakoztató filmet. Itt a vissza nem térő lehetőség arra, hogy elővegyétek a 1001 film, amit látnod kell listát és bepótolni a filmtörténelem klasszikusait.