2021. szeptember 1., szerda

Kirándulás a Dél-Dunántúl egyetlen feltárt és helyreállított római kori villaépületéhez

 



A Római villa és mauzóleum emlékmű Baranya megyében, Kővágószőlős település határában található, ám megközelíteni nem könnyű. Egy térképen is pontatlanul jelölt, ingoványos, földes, tulajdonképpen csak más autók által hagyott nyomvonalú út vezet az emlékműig. Oda érkezve viszont arcon csap minket a történelem és egy tagadhatatlanul valamikor sok pénzből helyreállított, de sajnos a rendszeres karbantartás hiánya miatt eléggé leromlott állapotú kápolnát és az egykori villa falainak körvonalait pillanthatjuk meg. 



Ugyan az emlékhely rejtettsége okán viszonylag nehéz véletlenül idetévedni, azonban azon keveseknek, akik mégis akaratlanul érkeznek, egyetlen tájékoztató tábla se jelöli, hogy hol is állnak éppen. 

A túrázok által készített korábbi képeken látható, hogy a sírkápolna fölé emelet védőépületet újkorában ablaküvegek vették körbe, a sír pedig egy korláttal körbevett lyukon keresztül felülnézetből volt megtekinthető, azonban ottjártunkkor ezeknek csak kopó nyomait fedeztük fel. Az ablaküvegeket kitörték, a lyukat pedig faros lemezekkel fedték be, ezáltal maga a sír teljesen láthatatlanná vált az érdeklődők számára. 



A villa épület romjai is megsínylették a törődés hiányát és a szélsőséges időjárási elemeket, ugyanis a valamikor vélhetően egyenes talajra épült falak úgy hullámoznak, akár egy hullámvasút sínjei. Ezen felül folyamatos pusztulás nyomai is láthatók rajtuk. A téglák között hézagok tátonganak, a falak alól az építkezésről otthagyott fekete műanyagok kikandikálva csúfítják a történelmi emlékhely összképét. A gyep gondozatlan, bogáncsok és más élősködő növények nehezítik a gyalogos közlekedést. Ugyanakkor a kápolna szerkezetileg korhű és gyönyörű kilátás nyílik a környező mezőkre, épületekre.  



A villa és a sírkamra történelméről nem sok adat lelhető fel az interneten. Azt biztosra tudhatjuk, hogy a római korban a Jakab-hegyi vár szerepét Sopianae, a mai Pécs elődje vette át és ekkor épült fel ez a villa a mai Kővágószőlős közelében. A temetőkápolna falait csak később, a IV. században húzták fel a villa mellett, sírkamráját pedig festményekkel díszítették. 

A villa romjait először 1867-ben figyelték meg, nem sokkal felfedezése után szintén a közelében került elő a "Kővágószőlősi Vénusz" néven ismert római kis bronzszobor. 1912-ben. Főépületét és temetőkápolnáját 1975-1983 között tárták fel, majd 1986-87-ben a romokat konzerválták és sírkápolna fölé védőépület került. A villát a Kr. u. II. század második felében építették, majd a 260 körül bekövetkezett roxolán dúlás után helyreállították. Az épület végső pusztulását a IV. század végén tűzvész okozta.

Habár maga az emlékmű a lezárt és lemezzel eltakart sírkamrájával nem ígér túl sok izgalmat a történelem iránt olyan mélyen nem érdeklődők számára, a környezet igazán békés és szép, ezért egy kellemes túrára vagy az emlékhelynél elrejtett geoláda miatt véleményem szerint érdemes ide eljönni. Nem ajánlatos pusztán csak a gps-re hagyatkozva érkezni, ugyanis egy olyan úton akar hozni, ami nem létezik, így az utolsó métereket inkább a saját szemünkben bízva tegyük meg.






Források: 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése