2017. április 19., szerda

21 dolog amit minden diák megtapasztal a végzős évében



1. Már augusztusban elkezdesz rettegni az előtted álló évtől 
2. Az év elején mikor valaki elkezdett kérdezgetni az érettségiről mindig rávágtad hogy „van még időm”. Aztán a tavasz szünet elején, sonka majszolás közepette egyszer csak rádöbbensz hogy rohadtul nincs több időd. 
3. Rájössz hogy a gyönyörű szalagavató keringő tánc mögött sok megfeszített munka áll és hogy a tökéletes ruha megtalálása közel se olyan egyszerű mint azt gondoltad. Na meg az ára… 
4. Az első féléved azzal telik hogy egyetemek és főiskolák képzéseit böngészed a szabadidőben, nyíltnap dátumok után kutatsz és jársz el melyek közben kialakul benned egy kezdetleges rangsor.
5. Aztán mikor eljön a jelentkezés leadásának pillanata, mégse tudod hogy mit akarsz vagy minimum elbizonytalanodsz a döntéseddel kapcsolatban. 
6. Felvi.hu, Oktatas.hu, Eduline.hu – oldalak melyek bekerülnek a könyvjelzők közé és amiket legalább heti egyszer biztosan végig nézel. 
7. Facebook-on belájkolod minden megjelölt egyetem hivatalos oldalát nehogy lemaradj valami fontos információról. 
8. Ingerülten megtapasztalod hogy a felvi rendszer kezelése mely tök egyszerűnek tűnt mikor a tanárnő csinálta, sokkal bonyolultabb akkor mikor egyedül vagy. 
9. Ha te mégis azon szerencsések közé tartozol aki rögtön ráérzett a felvi kezelésre, ahogy ezt az osztálytársaid megneszelik, hozzád fog mindenki segítségérét futni. 
10. Végig nézed ahogy az osztályod ami eddig a békéről volt híres hirtelen háborús övezetté változik ahol két ellentétes fél lövi egymást puskával ahogy szóba kerülnek a szalagavató, tabló, ballagás, szalag szöveg vagy az osztály videó kérdései. 
11. Elcsodálkozol azon hogy mégis hogy lehet ennyit vitatkozni egy olyan egyszerű kérdésen mint a tabló keretének a színe vagy a szalagavató bevonulási zenéje. 
12. Annyiszor hallod az érettségi szót hogy a félév végére megutálod, a második félév végére pedig pánikroham tör rád ha elhangzik a közeledben. 
13. Már a facebook üzenő falat se tudod végig pörgetni anélkül hogy minimum egy érettségi posztba ne botolj. 
14. A kortársaid között állandó témává válik az érettségi és az oktatási rendszer szidása. 
15. Olyan sok papír gyűlik fel az asztalodon az év végére melyek összerakva kiadnának egy komplett erdőt. Természetesen minden igyekezeted ellenére képtelen vagy rendet tartani köztük emiatt néha ki se látszol belőlük. 
16. Év elején megfogadod hogy te folyamatosan készülni fogsz ezért nem fog feltorlódni az anyag, májusban csak át kell futnod a tételeket. Persze ezt nem sikerül betartanod így akárcsak mindenkinél, áprilisban nálad is beüt a pánik. 
17. Ha már április. Te se érted hogy az írásbeli előtt miért nincs egy hónap szünet úgy mint a szóbeli előtt. Hiszen az írásbeli a fontosabb, nem? Ez így nem logikus. 
18. Keserűen veszed tudomásul hogy az idősebbeknek megint igaza volt mikor 4 éve azt mondták hogy a felvételi kutyapiszok az érettségihez képest. 
19. Amennyiben te is azok az emberek közé tartozol akik nem tudnak otthon tanulni, az érettségi időszakában annyi időt töltesz a közeli csendes könyvtárban hogy már azt várod mikor fog odaérkezni a postád. 
20. Nem érted, hogy repülhetett el ilyen gyorsan 1 év hiszen az előző tanévek végtelennek tűntek. 
21. Április végén megfogadod hogy amint túlleszel az utolsó vizsgádon elégeted az összes tételedet amik szinte a részeddé váltak, annyit forgattad őket magolás közben. 

És a humor se ;) 

2017. április 9., vasárnap

Húsvéti DIY ötletek


Közeledik a húsvét így ebből az alkalom összegyűjtöttem nektek pár egyszerűen elkészíthető, olcsó alapanyagokból álló DIY ötletet. Remélem tetszenek :) 

1.) Nyuszi mintájú váza befőttes üvegből 



Kellékek: 
  • Befőttes üveg 
  • Vékony madzag 
  • Különböző színű alkoholos filcek 
  • Akril festék 
  • ragasztó
Elkészítés: 
  1. Alaposan mosd ki az üveget majd akril festék esetleg festékszóró spray segítségével színezd be bármilyen, neked tetsző színűre. Festékszóró spray használata esetén ügyelj arra hogy más ne legyen festékes vagy végezd a műveletet az udvaron. 
  2. Kend be vékony rétegben ragasztóval az üveg száját majd tekered körbe rajta a vékony zsineget a képen látható módon. 
  3. Rajzold meg a nyuszi szemeit és orrát alkaholos ficcel és díszitsd kedved szerint 

2.) WC papír guriga nyuszi 


Kellékek: 
  • WC papír guriga 
  • Zöld papír 
  • Olló 
  • Ragasztó 
  • Színes filctollak 
Elkészítés: 
  1. Végy egy üres wc papír gurigát majd vágd ki olló segítségével a nyuszi füleit a képen látható módon. 
  2. Zöld papírból vágj egy kisebb csíkot aztán ollóval vágj bele csíkokat. Az így kapott "füvet" ragaszd fel körbe a guriga aljára. 
  3. Filc segítsésével rajzold meg a nyuszi arcát majd díszítsd kedvedre. 

3.) Színes tojás gombokból 


Kellékek: 
  • 3 színben gombok 
  • ragasztó 
  • üres képkeret 
Elkészítés: 
  1. Egy üres képekeretből vedd ki az üveglapot és a kartont. Az üveglapot tedd félre, arra most nem lesz szükség. 
  2. Az üres kartonra ceruzával rajzol egy tojás formát majd kezd el kitöltetni gombokkal a minta szerint.Színek szerint haladj lefelé míg teljesen be nem feded a formát. 
  3. A karont tedd vissza a keretbe és a kész művet helyezd ahova szeretnéd. 
4.) Vidám fűzér nyúl fejekből 


Kellékek: 
  • Olló 
  • Ragasztó 
  • Mazdag 
  • Ceruza 
  • Színes karton lapok
Elkészítés: 
  1. A kartonlapokra rajzolj ceruzával nyuszi fejeket szemekkel és szájjal majd gondosan vágd ki őket. 
  2. Miután elkészületek, helyed őket az asztalra, egy sorba, kis távolságra egymástól aztán fektess rajtuk keresztbe rajtuk egy madzagot. 
  3. Ragasztó vagy cellux segítségével rögzítsd a formákhoz a madzagot. 





2017. április 8., szombat

Kék Bálna - a játék ahol az életed a tét



Napjainkban elég népszerűvé vált egy bizonyos „Kék Bálna” névre keresztelt játék melyről a legtöbben csak annyit tudnak hogy egy „öngyilkos játék” és sok áldozatot követelt. A média szépen felkapta a témát hogy mindenkit figyelmeztessen a veszélyre és azóta a csapból is ez folyik. TV, facebook, youtube, tumblr….nincs olyan platform ahol az ember ne botlana minimum egy kék bálnát emlegető posztba vagy ezzel foglalkozó cikkbe. Számos hírportál megírta, rengeteg blogger feldolgozta és szép mennyiségű videó került fel a témában a youtube-ra.  Szerény véleményem szerint ezzel a fokozott reklámmal többet ártottak mint segítettek de ezt majd lejjebb jobban kifejtem. 
Viszont ha téged valamilyen csoda folytán mégis elkerült ez a hullám, akkor röviden elmagyarázom mi is az a „Kék Bálna”. Nos, a rémisztő jellemezés miszerint ez egy „öngyilkos játék” lényegében igaz és pontos, ám ez „játék” jóval összetettebb ennél. Első sorban erre a programra nem tudsz olyan egyszerűen regisztrálni vagy letöltetni mint egy normális játékot ahogy a tematikája is messze más mint a megszokott számítógépes játékoknál.
Sokan vonnak összefüggést a „Kék Bálna” és a nemrég mozikba került „Idegpálya” című film között mondván hogy hasonlítanak ami szintén igaz de mégse teljesen. Filmben a játékosoknak valóban egyre nehezedő kihívásokat kell teljesíteniük amiket egy admin küld nekik a telefonjukra és ez pontosan így működik a „Kék Bálnánál is”. 50 feladatot kell teljesítenie annak aki úgy dönt, bekapcsolódik a játékba. Először csak egyszerűbb feladatokat kapsz mint például hogy törj össze egy vázát, nézz meg egy horrorfilmet, ezt követően már nem szabad beszélned a szüleiddel és barátaiddal, majd már öncsonkításra is buzdít. Példának okért rávesz hogy karcolj pengével egy bálna formát az alkarodba. Aztán jön az utolsó, 50-ig próbatétel melyben az admin nem köntörfalaz tovább: a feladatod egész konkrétan az, hogy megöld magad. 
Különböző képekkel vagy videó felvételekkel kell bizonyítanod az admin számára hogy elvégezted a feladatokat ugyanis ha nem teszed meg, rémisztő üzeneteket küld számodra amikben a családod bántalmazásával fenyegetőzik. 
A játék leginkább a depresszióban vagy életválságban szenvedő tinédzserek körében lett igazán népszerű ami nem meglepő elvégre tény hogy a tini korban a legérzékenyebbek és a legkönnyebben befolyásolhatók az emberek. A program becsült adatok szerint már több mint 130 áldozatot követelt, többet közt két magyar is ( ripost: április 4.-ei adatok) és ez a legjelentősebb oka annak hogy az ország média fórumai annyira felkapták a játékot. 
És akkor itt kanyarodnék vissza korábbi kijelentésre vagyis hogy a média veszélyre figyelmeztető reklámja inkább ártalom mint haszon. Egyszerűen azért mert minél több emberhez jut el a játék létezése – köztük potenciális részvetőkhöz is – azzal párhuzamosan növekszik a csoporthoz csatlakozók száma. Természetesen értem hogy jó szándék vezérli őket és szeretnék figyelmeztetni a szülőket hogy baj esetén még időben megtudják akadályozni a haláleseteket de egy olyan ingatag és érzékeny talajon nyugvó dolgokat mint az suicid hajlam, nem így kellett volna kezelni. A másik oldalról tekintve pedig ott az emberi kíváncsiság. A fiatalokat érdekelni kezdi ez a nem hétköznapi játék és pusztán a kíváncsiság indokával belekezdenek. Kész is van a baj. Hogy egy élő példával éljek: a saját szűk baráti köröm egyik tagjának szájából is elhangzott egyszer a mondat hogy „kíváncsiságból kipróbálom xd” mikor szóba került köztünk a téma. Persze, nem gondolta komolyan, de már most számos példa van rá hogy vannak akik viszont igen. 
A média célja az volt hogy ráijesszen mindenkire és meggátolja a „kék bálna” elterjedését ennek ellenére az ingyen reklámmal pont az ellenkezőjét sikerült elérnie. 
Sokan a játékot és az admint okolják aki azzal védekezik hogy ő senkit se buzdít öngyilkosságra, csak segít  azoknak akik önszántukból úgy döntenek, regisztrálnak a játékra annak tudatában hogy mivel végződik. És ott a pont. A programon kritikusai elfelejtik hogy az áldozatokat senki se kötelezte arra hogy belépjenek a játékba. Minden haláleset úgy kezdődött hogy az illető önszántából úgy döntött hogy regisztrál mert nem akar tovább élni. A játék senkit se buzdított öngyilkosságra, sőt, szerény véleményem szerint, a játékosok döntő többsége nem is akar igazából meghalni. Ezt a játékot szerintem legtöbben figyelemfelkeltés céljából használják. Egy néma segélykiáltás a tömegbe hogy vegyék észre, bajban van. Mindezt azzal a tiszta ténnyel magyarázom hogy az aki tényleg megakar halni, nem szórakozik 50 napig buta feladatokkal. Mindössze némán, a legnagyobb titokban, végrehajtja a tervét. 
Ez lett volna az én vélemény a sokat emlegetett „Kék Bálnáról” 
Ha többet szeretnétek megtudni a témáról, ajánlom figyelmetekbe Paul Street témával foglalkozó videóját mely nagyon igényes, átfogó anyag a játékról. A magyar videósok körében talán ő volt az egyik első aki feldolgozta ezt a dolgot. 

Itt a végén megjegyezném hogy a „Kék bálna” ellenkampányaként létrejött facebook-on egy „Zöld elefánt” névre hallgató csoport amit egy bizonyos „Jocó bácsi” nevű történelemtanár indított ( egy interjú vele) és melynek célja a figyelemfelkeltés illetve egyik eleme egy kihívás olyan feladatokkal amik pont ütköznek a kék bálna instrukcióval. Egyik főgondolatuk hogy nem a kék bálnával kellene foglalkozni, sokkal inkább azzal hogy miért akar öngyilkos lenni a gyerek. Ez viszont jó helyről jön, szerintem érdemes belenézni annak akit érdekel.  

2017. április 2., vasárnap

10 negatív dolog tavasszal

Kevesen beszélnek a tavasz árnyoldaláról...szóval én most megkísérlem. Jól megkísérlem! 10 negatív dolgot szedtem össze nektek amik közül talán párat már ti is megtapasztaltatok. 
Jó szórakozást a bejegyzéshez :) 



Lehetetlen felöltözni: reggel olyan hideg van hogy kevés a pulcsi viszont délután tűz a nap és nincs más választásod mint morogva, a kezedben hazacipelni két rétegnyi ruhát. 



Percenként változik az időjárás: egyik pillanatban még a fűben hemperegve élvezed a meleg napsugarait egy izgalmas regényt olvasva, a következő percben pedig feltámad a szél, rosszabb esetben cseperegni kezd az eső miközben 10 fokot esik a hőmérséklet. Agyrém! 

Allergia szezon: az emberek általában örülnek a virágzás időszakának. Ez alól kivételt képeznek az allergiások akik nem a szépséget látják a nyíló, színes virágokban hanem a pollent mely miatt 100 darabos zsebkendő csomag nélkül ki se mernek lépni az utcára. A többi tünetről nem is beszélve.



Ruhatár frissítés: ez a pont talán minden szezonnál érvényes. A hőmérséklet emelkedésével a szekrény mélyére kerülnek a melegebb ruhák és hamar kezünkbe akadnak a tavaly vásárolt tavaszi darabok melyek láttán máris sóhajtva nyúlunk a pénztárcáért ugyanis az esetek legkisebb százalékában divatosak még azok a ruhák amiket 1 éve újként, borsos árakért beszereztünk. 

Manikűr, pedikűr, kozmetikus hármas: mivel az időjárás előbb vagy utóbb megköveteli hogy egyre több bőrfelületünk napvilágra kerüljön, a téli ruhák jótékony takaró hatása miatt ellustult nők kétségbeesve ragadnak telefont vagy borotvát ugyanis a szőrtelenítést most már nem lehet tovább halogatni. Rövidesen a cuki szandálok és papucsok miatt a tél alatt elbújt lábujjakra is ráfér egy alapos pedikűr. Csing-cseng. Az apró csörgését hallom? 

Front hatások: a tavasz a front érzékenyek egyik legutáltabb évszakja. Ilyenkor a hirtelen időjárás változások száma az átlagnál magasabb és ezzel párhuzamosan gyakoribbak a fronttal járó ízületi fájdalmak, a fejfájás és az álmatlanság. 




Óra átállítás: ugyan megoszlanak a vélemények azzal kapcsolatban hogy a nyári –téli időszámítás mennyire hasznos vagy sem, de talán abban mind egyetértünk hogy nehéz átállni arra hogy 1 órával kevesebb jut édes alvásra az eddigiekhez képest. 

Tavaszi fáradtság: a természet új erővel ébred fel téli álmából miközben szinte sugárzik belőle az energia, ezzel párhuzamosan a lusta télhez szokott emberi szervezet a nap felére teljesen lemerül. Délután 4 óra környékén, mikor a legtöbb ember hazatér a munkából vagy iskolából, másra se vágyik mint egy pihentető alvásra pedig az aznapi teendők listájáról még semmit se húzott ki.  




Süt a nap de hideg van: az ablakon kinézve látjuk hogy süt a nap, csivitelnek a madarak és tele van élettel az utca. Ez a látvány persze kicsábít minket és egy magazint megragadva úgy döntünk hogy kiülünk a csodálatos délutánba a teraszra olvasni és D vitamint szívni. Aztán 10 perc ücsörgés után az orrunk alatt morogva, remegve menekülünk vissza a lakás sötétjébe ugyanis a nap megint megtévesztett minket. Ismerős? 




Nincs fagyi/jégkrém: Az érzés mikor végre vége a télnek, megkívánod a fagyit, elég meleg is van a fagyizáshoz, társaságod is volna, elég pénzed és időd van hogy elmenj, de nem tudsz enni mert a boltokban még nincs illetve fagylaltozók sincsenek még nyitva, egyszerűen felbecsülhetetlen. Ez leginkább kora tavasszal fordul elő, utána észbe szoktak kapni a fagyi árusok.